Zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat blokların optik özelliklerinin değerlendirilmesi: In-vitro çalışma
Evaluation of the optical properties of zirconia reinforced lithium silicate blocks – in vitro study
- Tez No: 609507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA BAŞAK GÜL AYGÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT TUZLALI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı lityum disilikat ve zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat CAD-CAM bloklara uygulanan, yaşlandırma ve renklendirme işlemleri sonrasında, bu materyallerin parlaklık değişimleri ve yüzey renklenmeleri gibi optik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık oluşup oluşmadığını tespit etmektir. Materyal ve metot: Bu çalışmada IPS e.max CAD, Celtra-Duo ve Vita-Suprinity olmak üzere 3 farklı CAD-CAM blok kullanıldı. Toplam 144 numune (0.7x12x14) hazırlanıp glazelendikten sonra beyaz asetal rezin (DelrinÒ, DuPont, USA) zemin üzerine, translusent dual-cure rezin siman (NX3 Third Generation, Kerrdental, USA) kullanılarak simante edildi. Toplamda 5000 termal döngü (50C-550C) uygulandıktan sonra, her bir grup rastlantısal olarak; distile su, kahve, çay ve şarap olmak üzere 4 alt gruba (n=12) ayrılarak 180 saat boyunca (10 yıllık klinik simülasyon) renklendirici solüsyonlarda bekletildi. Spektrofotometre cihazı (Vita-Easyshade V, Vita-Zahnfabrik, Germany) ile, renk ölçümleri; parlaklık ölçüm cihazı (SGM60, PCE Instruments, Germany) ile parlaklık ölçümleri yapıldı. Renk değişimi (DE) değerleri, CIEDE2000 formülüne göre hesaplandı. Parlaklık değişimi (DGU) [GU1-GU2] eşitliği kullanılarak hesaplandı. Parlaklık, L*, a*, b* ve DE değerleri iki yönlü varyans analizi ile değerlendirildi. Ana etkilerin anlamlı olduğu durumlarda Bonferroni düzeltmesi ile çoklu karşılaştırmalar yapıldı (p=0.05). Bulgular: Bloklar arasında renklenme miktarları açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Renklendirme sonrası, tüm örneklerdeki renklenme, kabul edilebilir renk değişimi eşiğinin (DE>1.77) üzerinde bulunmuştur. Bloklar arasında en yüksek parlaklık değerleri IPS grubunda tespit edilmiştir. Renklendirici solüsyonların parlaklık değişimine etkileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır Sonuç: Lityum disilikat ve zirkonya içerikli lityum silikat CAD-CAM blokları arasında, renk değişimi açısından farklılık gözlenmemiştir. Renklendirici solüsyonların parlaklık üzerinde etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Materials and method: IPS e.max CAD, Celtra-Duo and Vita-Suprinity CADCAM blocks were used in this study. Total of 144 specimens (0.7x12x14) were prepared, glazed and cemented on white acetal resin (DelrinÒ, DuPont, USA) with translucent dualcure resin cement (NX3 Third Generation, Kerrdental, USA). Thermocycling was performed at 5000 cycles (50C-550C) and each group was randomly separated into 4 subgroups (n=12): distilled water, coffee, tea and wine and steeped in solutions for 180 hours (10 years' clinical simulation). Color change was measured with spectrophotometer (Vita-Easyshade V, Vita-Zahnfabrik, Germany) and gloss values were measured with glossmeter (SGM60, PCE Instruments, Germany). Color change (DE) was calculated using CIEDE2000 formula. Gloss change (DGU) was calculated using [GU1-GU2] formula. Gloss, L*, a*, b* and DE were analyzed by two-way variance analysis. In cases where the main effects are significant, multiple comparisons with Bonferroni correction are performed (p=0.05).