Adalet Ağaoğlu'nun hayatı, roman ve hikayeleri üzerine bir araştırma
A research on Adalet Ağaoğlu's life, novels and short stories
  1. Tez No: 128046
  2. Yazar: SEYİT BATTAL UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 827
Özet
816 ÖZET İnsanı ve toplumu anlatma sanatı olan roman ve hikâye, önceleri sokağa, ardından da insanın iç dünyasına çevrilmiş bir ayna olarak, bireylerin ve toplumların tarihe geçmemiş ve geçmeyecek hikâyesinin peşinde olan ve birbirine yakın iki edebî türdür. Roman, vardığı son aşamada insanı, içinde yaşadığı kaotik ortam ile kavramayı hedefleri arasına almıştır. Edebiyatın bu vazgeçilmez iki türü, insanı kavradığı sürece ölümsüzlüğünü koruyacaktır. Bütün dünya milletlerinde olduğu gibi Türk milletinin de, içinden geldiği toplumu ve insanı anlatan, buradan da evrensele açılabilmiş bir roman ve hikâyesi vardır. Batı edebiyatlarından, özelikle Fransız etkisi ile Türk edebiyatına giren roman ve hikâye, geçirdiği evrimlerle kendi yolunu bulmuş ve özgün örneklerini ortaya koymuştur. Aynasını topluma, toplum içindeki bireye yöneltmiş olan Adalet Ağaoğlu, Türk insanım, içinde yaşadığı farklı hayat biçimleri ile roman ve hikâyelerine başarılı bir şekilde yansıtan bir sanatçıdır. Ağaoğlu, modernist Türk roman ve hikâyesi içinde düşünce yönü de olan, birey ile toplumu bir arada işleyen özgün bir sanatçıdır.
Özet (Çeviri)
817 ABSTRACT Novel and stories are two literary genres akin to each other and on the pursuit of expressing various experinces of mankind, which are not and will not be chronicled in the historical books, and which were previously revealed at the street but later found its expression in the iner world of man. The novel, in the latest stage it attained, has aimed at comprehending the widest contemplation of human situation in a rather chaotic universe. So long as these two literary genres continue to comprehend the human situation they will prevail among the most indispensible genres of literature. As it is treu for every nations, Turkish nation also has got a novel and a story explaining its national beginnings and then its access into universality. The novel as a modern form in the Turkish literature first of all appeared under the effect of western literature, especially the French literature. However, it has found its way and given its particular products after decades of revolutionary steps. Adalet Ağaoğlu, is a prominent artist, within this context, to flawlesly reflecting lives of a particular societies and individuals through distinct approaches based on miscellanous observations in a modern sense.