Adalet Ağaoğlu'nun romanlarında şahıs kadrosu
The characters in the novels of Adalet Ağaoğlu
- Tez No: 566028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Adalet Ağaoğlu, farklı metin türlerinde kaleme aldığı eserleriyle Türk edebiyatında kendine özgü yer edinmiş önemli yazarlarımızdan biridir. Onun eserleri edebiyat eleştirisi ve araştırması bağlamında pek çok çalışmaya konu olmuştur. Yazarın romanlarını şahıs kadrosu bakımından incelediğimiz bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Adalet Ağaoğlu'nun hayatı ve yazarlığına dair genel bilgileri içermektedir. İkinci bölümde çalışmamıza konu olan dokuz romanı iki ana başlıkta ele alarak şahıs kadrosuna yönelik tespit ve değerlendirmeler yapılmıştır. Değerlendirme yaparken Nurullah Çetin'in“Roman Çözümleme Yöntemi”adlı eserinde yer alan“Kişiler Kadrosu”bölümündeki tasnife bağlı kalınmıştır. Bu bölümde romanların kişi kadrosu merkez kişi, tip, karakter ve yardımcı kişiler olmak üzere dört alt başlık üzerinden değerlendirilmiştir. Gerekli hallerde kurgusal kişi başlığına da yer verilmiştir. Üçüncü bölüm, incelediğimiz romanların şahıs kadrosu hakkında genel bir değerlendirmeyi içermektedir. Bu bölümde romanlarda öne çıkan belli başlı karakteristik durumlar alt başlıklar halinde ifade edilmiştir. Sonuç bölümünde ise, Adalet Ağaoğlu'nun romanlarındaki şahıs kadrosuyla ilgili ulaştığımız tespitler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adalet Ağaoğlu, with her works written in different text types is one of our important peculiar writers in Turkish literature. Her works have been the subject of many studies in the context of literary criticism and research. This study, which we examine the novels of the author in terms of the characters, consists of three parts. The first chapter contains general information about Adalet Ağaoğlu's life and authorship. In the second chapter, determinations and evaluations were made for the characters by handling nine novels that are subject of our research, in two main topics. Classification in the section of the Characters in Nurullah Çetin's book“Novel Analysis Method”was adhered by evaluating. In this section, the characters of the novels were evaluated with four sub-headings as central character, type, character and supporting characters. The sub-heading of the fictional person is also included in case of need. The third section consists of a general evaluation of the characters of the novels that we analyzed. In this section, the main characteristic cases that are prominent in novels are expressed in sub-headings. In the conclusion section, the findings related to the characters in Adalet Ağaoğlu's novels are listed.