Hakkari masalları üzerine bir araştırma
An Investigation on Hakkari stories
- Tez No: 128047
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÖNAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 374
Özet
ÖZET“Masal, kahramanlarından bazıları hayvanlar ve tabiatüstü varlıklar olan, olayları masal ülkesinde cereyan eden, hayâl mahsulü olduğu halde dinleyenleri inandırabilen bir sözlü anlatım türüdür.”Bu çalışma, Hakkâri masallarının derlenmesi ve incelenmesine yönelik bir çalışmadır. Çalışmamız Giriş ve dört bölümden meydana gelmektedir. Giriş Bölümü' nde masalla ilgili kısa bilgi verilmiştir. Birinci Bölüm' de, Hakkâri masallarını derleme şekli ve çalışmamızdaki masalları anlatan kaynak kişiler tanıtılmıştır. İkinci Bölüm' de, Hakkâri masallarının tasnif ve tahlili yapılmıştır. Üçüncü Bölüm' de, Hakkâri masallarında ortak unsurlar üzerinde durulmuştur. Bu bölüm şu kısımlardan oluşmaktadır. 1. Hakkâri masallarında temler 2. Hakkâri masallarında kahramanlar 3. Hakkâri masallarında mekanlar 4. Hakkâri masallarında eşya 5. Hakkâri masallarında yiyecek ve içecekler 6. Hakkâri masallarında kullanılan formeller Dördüncü Bölüm' de, Hakkâri ilinin değişik yerlerinden ve Van'da bulunan Hakkarili anlatıcılardan derlenmiş altmış masal metni yer almıştır. Metinler, müdahale edilmeden yazıya aktarılmıştır. Çalışmanın sonuna çalışmada yararlanılan bir Bibliyografya eklenmiştir. 363
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Story is a type of explanation that some of its heros are animals and supernatural creatures, its events are existed in a story country, although it is figment of the imagination, it makes people believe. This study is aimed at a style of collecting the stories of Hakkâri. Our study is formed by four parts and an introduction. A short information about the story was given at the part of the introduction. The styles of collecting the stories of Hakkâri and people who told them in our stduy were introduced at the first part. The stories of Hakkâri were classified and analysed at the second part. At the third part, Common elements that are in the stories of Hakkâri are dwelled upon. This part is formed by these groups. 1 - Themes in the stories of Hakkâri 2- Heros in the stories of Hakkâri 3- Places in the stories of Hakkâri 4- Objects in the stories of Hakkâri 5- Food and drink in the stories of Hakkâri 6- Forms that are in the used in the stories of Hakkâri At the fourth part, there are sixty stories that are collected from the people from Hakkâri who Live in Van and from the people of different places of Hakkâri. Texts were written by no intervention. V A bibliography that we used was added at the end of the study. ^^ > 364