1980 ile 2000 yılları arasındaki kadın öykücülerde temalar
The Themes among the lady talesman between 1980-2000
- Tez No: 128048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAATTİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
223 ÖZET“1980 ile 2000 Yılları Arasındaki Kadın Öykücülerde Temalar”başlıklı bu çalışmada amaç, 1980 ile 2000 yıllan arasında ortaya koydukları eserlerle edebiyat dünyamızı renklendiren kadın öykücülerin bu eserlerinde ele aldıkları temaları belirlemek ve işlenen ortak temaları tespit edebilmektir. Bu amaçla yapılan çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş mâhiyetinde olup bu bölümde Türk öykücülüğünün dönemleri ve her dönemin en ünlü simaları hakkında kısa bilgiler sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde yapıtları esas alman sekiz bayan öykücünün hikâyeleri tematik bir tasnife tâbi tutulmuş ve işlenen temayı destekleyici mahiyette alıntılar da aktarılmıştır. Ayrıca her yazarın kısa bir yaşam öyküsü ve sanat görüşünü yansıtan bir bölüm de oluşturulmuştur. Tematik tasnifin ardından her yazar hakkında genel bir değerlendirme yapılmış, hangi temaların ne şekilde ve hangi ölçüde işlendiği gibi konulara yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümü,“sonuç”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde çalışmada esas alınan yazarların öykülerinde ele aldıkları ortak temalar belirlenmeye çalışılmış, yazarların ortak temalar dışında ele aldıkları farklı temalar ada temas edilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümü, kadın hikayecilerin Türk hikâye geleneği içindeki yerlerini sağlamlaştıran örnekler vermeye devam ettikleri şeklindeki ifadelerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
224 SUMMARY“The themes among the lady talesman between 1980-2000”The main goal on this work was to fix the partner themes and to determine the hemes which they wrote. There are three chapter of this work. First part is about the dates, the eraes of Turkish talesmanship and they have given short information about the famus talesman. Second part is about eight lady talesman, and They have checked the tales of those eight ladies and They have supported these themes, and got some good passages Seperately, Every writer has a short life story and considerence on this work. After this theme checking. It has been a general evaluation about every writer. The last part of the work is about main writers. They have tried to determine the partner themes and different themes has been talked. They have decided that the Turkish lady talesman are good examples to consolidate Turkish tale custom. f «"$