Kırgızistan'da dış ticaretin finansmanı
Financing of foreign trade of Kyrgyzstan
  1. Tez No: 128127
  2. Yazar: TALAİBEK SARIEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu çalışma teorik ve uygulama kısımlarından oluşup iki ayrı bolümde incelenmiştir. İlk bolümde Dış Ticaret kavramı, Dış Ticarette Ödeme ve Finansman Yöntemlerin tanımlan ve işleyiş şekilleri ele alınarak teorik açıdan bakılmıştır. Özellikle, Factoring, Forfaiting ve Leasing'e ayrı önem verilerek geniş biçimde ele alınmıştır. İkinci bolümde ise Kırgızistan'ın dünya ticaretine entegrasyon sureci ve genel ekonomik gelişim süreci değerlendirildi. Kırgızistan'ın Dış ticaretinde gelinen noktayı daha net açıklayabilmek amacıyla ödemeler dengesi analizi, ihracat ve ithalatın fonksiyonel, mal ve coğrafik yapılan incelenerek açıklanmaya çalışıldı. Asıl konumuz olan Kırgızistan'da Dış Ticaretin Ödeme Yöntemleri ve Finansmanı, örnekleme ve uygulama bazında incelenerek sunulmuştur. Ayrıca, eksik noktalar ve mevcut olan sorunlar tespit edilerek bunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is divided into two main sections: Theoretical and application sections. In first section, foreign trade, payment in foreign trade and financing terms and how they work is theoretically explained. Especially factoring, forfaiting and leasing terms has given big importance and widely explained. In second section, Kyrgyz Republic's integration with world trade process and general economic development procedures studied. For fully explanation of Kyrghyz Republic's integration with world trade, Kyrgyz Republic's payment balance analysis, functionality of import and export, geographic factors and product quality investigated. Our main topic, the Payment Method and Financing of Foreign Trade of Kyrghyz Republic, explained with examples. In addition, missing matters and problems pointed and solutions suggested.