Tam zamanında üretim sistemine geçiş sürecinde imalat işletmelerinde satınalma ve stok kontrol politikaları ve bir uygulama
The Strategres of purchosing an invertory control in factories which use JIT in the process of passing production system and an implication
- Tez No: 128168
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET İşletmeler, müşteri siparişlerini en hızlı şekilde karşılamak için, sistemlerinde sürekli stok bulundurmayı tercih etmişlerdir. Fakat katlanılan stok maliyetleri, birim maliyetleri yükseltmekte ve ürünlerin fiyatlarını arttırmaktaydı. Pazardaki müşteriler, ihtiyaçlarını hızlı, ucuz ve kaliteli olarak karşılayan firmaları tercih etmektedirler. 1980' li yıllarda, Japon ürünlerinin tüm dünya pazarlarını, fiyatlarının ucuzluğu ve kalitesi ile adeta istila etmesi tüm işletmeler için bir dönüm noktası olmuştur. Japonların geliştirip, dünyaya öğrettikleri Tam Zamanında Üretim sistemi, disiplinli ve etkin bir üretim yönetimiyle, sıfırsız stok üretim stratejisini sağlamaktır. Tam Zamanında Üretim sistemi başlangıçta, sadece bir stok yönetimi olarak görülmüş fakat zamanla işletmelerin bütün örgüt ve üretim yapısını etkileyen bir felsefe olduğu anlaşılmıştır. Tam Zamanında Üretim, sadece bir takım kuralların, ilkelerin yada fikirlerin değiştirilmesi değil, işletmelerde iyice yerleşmiş bulunan stratejilerin, davranış biçimlerinin ve inançların değiştirilmesini gerektiren bir yaklaşımdır. Bu değişikliğin olması gerektiğine inanılmazsa uygulamalar başarısız olacaktır. Bu çalışmada, Tam Zamanında Üretim sisteminin temel kavramları ve fonksiyonları açıklanmaya çalışılmış, bu sistemi uygulayan işletmelerdeki stok kontrol ve satınalma çalışmalarının nasıl yapıldığı, geleneksel sistemlerle karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuş, sistemin işletmeye sağladığı yararlar öğütlendirilerek sunulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Companies used to prefer to keep enough stock in order to reply customer requests much more faster. However stock costs have increased the unit cost and caused an increase in the price of the product Customers prefer the suppliers who can provide quick, cheap and high quality service, in 1980's, Japanese products had the greatest share of the world market with their cheap price and high quality and this became a turning point in the market JIT production system which has been thought by Japanase is a diciplined and an effective production system and it provides a production strategy without keeping any stock. At the beginning JIT has been accepted only as stock managing. However, by the time it has been understood that it is a management philosophy which effects the organisation and the production. JIT is not only changing the rules and the ideas, it is an approach which changes the strategies, behaviours and the ideas of the company. Unless it is believed to achieve these changes, practices will be unsuccesfull. In this study, basic concepts ant the functions of JIT produciton system have been tried to explain, and the process of the stock control and purchasing workmanship of the companies which use this system have been stated with oppose to the traditional systems.Lastly this study shows the benefits of the system to the related company on measured basis. vn