J.D. Salinger: The authentic hero against the phony world
J.D. Salinger: Sahte dünya karşısında sahici kahraman
- Tez No: 128169
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET J. D. Salingerln kahramanları modern dünyada yaşarken kendilerini toplumdan uzaklaşmış, yabancılaşmış hissederler. Bunun nedeni, bu çok zeki ve aşın duyarlı kahramanların toplumu oluşturan bireylerin yapmacıklılarını, toplumun sahteliğini, insanların yalnızca maddi değerler ve egolarını tatmin etme peşinde olduklarını bütün açıklığıyla görebilme yeteneğine sahip olmalarıdır. Olayların ve insanların gerçek yüzlerini görebilme yetenekleri onları mutsuz eder, toplumdan uzaklaştır, yabancılaştırır. Bu kahramanlar, insanların sahicilikten yoksun olduklarını, toplumda kabul görme uğruna birbirlerinin kopyası olmaya çalıştıklarını, içtenliklerinin sahici olmadığını ve hem birbirlerini hem de kendi kendilerini kandırma çabası içinde olduklarını fark ederler. Bu durum onları son derece mutsuz eder, hatta ruhsal olarak hastalanmalarına neden olur. Bu toplumsal yabacılaşmanın getirdiği açmazdan kurtulmak için arayışa girerler. Bu çalışmanın amacı Salinger'ın eserleri yoluyla“sahicilik”ve“içtenlik”kavramlarının, toplumda yaşarken özgünlüklerin kaybedilmemesinde ve insanın bireysel olarak ruhsal gelişmesini sağlamasında ve aydınlanmaya ulaşmasında ne derece önemli- kavramlar olduğunu vurgulamaktır. Ayrıca, bu yolla, Amerikan toplumundaki (Salinger'ın eserlerine de bütünüyle yansıyan) değerler çatışmasını ortaya koymayı da amaçladım. Salinger'ın kahramanlarının içinde bulundukları çıkmazdan kurtulma çabalarını her eserde ayrı ayrı ele aldım. Olaylara“sahicilik”kavramına açıklık getirerek ve Salinger'ın Doğu Felsefelerine ait inanışlarının eserlerine yansımalarını da göz önünde bulundurarak bu kahramanların toplumla uzlaşma süreçlerini inceledim. Sonuç olarak, Salinger'ın kahramanlarının toplumla yaşadıkları çatışmaların sonucunda nasıl ruhsal gelişmelerini tamamlayıp, farklı farklı şekillerde de olsa da, aydınlanmaya ulaştıklarını gösterdim. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT J. D. Salinger's heroes feel alienated from society while living in the modern world. The reason for this is that these very intelligent and highly sensitive people are very much aware of the phoniness of the individuals, of the falseness of society and of people's mostly being after materialistic values and after satisfying their egos. Their ability to 'see through the people and the events make them unhappy and cause them to become alienated from society. These heroes realize that people lack authenticity, that they try to be copies of each other in order to conform and that their apparent sincerity is not authentic and they try to deceive not only others but also themselves. This makes Salinger's heroes not only unhappy but also spiritually sick. They decide to search for truth to solve their dilemma caused by this social estrangement. The objective of this study is, through Salinger's works, to emphasize the importance of the concepts of“sincerity”and“authenticity”in not losing one's originality while living in society and in one's making their spiritual progress and attaining enlightenment. By this way, I also aim at bringing to light the conflicting values of American society which is voiced and take shape in Salinger's fiction. I handled the efforts of Salinger's heroes to solve their dilemma in each work separetely. I studied their process of reconciliation with society clarifying the concept of authenticity and also taking into consideration the reflections of Salinger's beliefs of Eastern Philosophies in his works. As a conclusion, I have shown that, as a result of their alienation, Salinger's heroes have succeeded in having their spiritual advancement and attaining enlightenment, though in different ways. VII