Türk kamu limanlarında özelleştirme uygulamaları ve İzmir Limanı için uygulama modeli geliştirilmesi
Privatization practices in Turkish public ports and development of an application model for port of İzmir
- Tez No: 128183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Dünya ticaretinde deniz taşımacılığının payı % 90'nının üstündedir. Deniz taşımacılığının başlangıç yâ da bitiş noktasını da limanlardır. Çağımızda taşımacılık anlayışı satıcı ile alıcı arasında kesintisiz bağ kurma şeklindedir ve limanlar da bu taşıma hizmetlerinin şekil değiştirme noktalandır. Limanlar, mevcut alt ve üstyapı tesisleri ile bilgi ve teknolojiden yararlanarak, kendisinden hizmet bekleyen taşıtana, yüke ve gemilere en kaliteli hizmeti, çok hızlı ve ekonomik bir şekilde vermek zorundadırlar. VIII. Beş Yıllık kalkınma Planı'nda da ulusal denizyolu mevzuatının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılarak, Limanlarımız için de AB ve diğer uluslar arası limancılık stratejileri ile uyumlu bir işletme politikası izlenerek, mevzuat ve teknolojik gelişmelere uygun ve bölgesel limanlarla rekabete dayalı çağdaş işletmecilik esasları içerisinde çalıştırılması için gerekli önlemler alınacağı ön görülmektedir. Türk kamu limanlarında özelleştirme uygulamalarını değerlendirerek İzmir Limanının özelleştirilmesi için uygulama modeli geliştirilmesi yönündeki bu çalışmamızın amacı; Ekonomik gelişmeyle doğrudan etkileşim içinde olan ve ülke ekonomisinin dışa açılımının stratejik altyapılarından olan İzmir Limanının, maksimum verimliliğe ulaştırılması ile ulusal ve uluslar arası ticaretinden daha fazla pay alabilmesini sağlayacak yeni organizasyon şeklinin ve fonksiyonlarının belirlenmesine çalışmaktır. Dünya deniz ticaretindeki ağır rekabet şartlarına ulaşabilmek için devlet ile özel teşebbüsün yatırım ve işletmecilik yönünden işbirliği yapmasının gerekliliği artık ortadadır. Uzun dönemli stratejik alt ve üstyapı yatırım master planlarının yapılarak çağdaş liman yönetimi ve işletmecilik esaslarının zaman geçirilmeden sağlanması gerekmektedir. Dünya ve Türkiye denizciliğinin genel bir değerlendirilmesi yapılarak limanlar ve liman işletmeciliği hakkında bilgiler verilmiştir. Türkiye'de kamu tarafından işletilen limanların fizikî, ekonomik ve idari yapıları ile sorunları hakkında bilgiler verilmiştir.Türk kamu limanlarında etkinlik yaklaşımı içinde özelleştirme stratejileri ve uygulama yöntemleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Limanların bu idari ve işletme yapısına kavuşturulması Denizcilik Müsteşarlığı tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü; limanlar, geniş hinterlant sahalarında bulunan sanayi kuruluşlarının faaliyetlerini etkileyen ve bu kuruluşların uluslararası bağlantısını sağlayan önemli tesislerdir. Gelişmiş toplumlarda limanlar, içinde bulunduktan kentlerin sosyal yaşantısını da belirlemektedir. Limanlarının yönetimi ve işletme hakkı hinterlandındaki denizcilik ile ilgili gerçek ve tüzel kişilerin oluşturacağı ve işletmeci şirketlerin de içinde bulunacağı otonom idarelere belirli bir süre için devredecektir Hazırlanacak bir yasal çerçeve içinde Denizcilik Müsteşarlığı oluşturacağı bir komisyon ile İzmir Limanının“işletme hakkını”otonom idarelere devredilecektir. Otonom idareler tarafından da limanların işletilmesi ihale sistemleri ile şeffaf bir şekilde anonim şirketlere belli süreler için verilebilecektir. İşletici şirketler içinde çalışanların işetme sermayesinde pay almaları ön görülerek emek - sermaye bütünlüğü sağlanacak ve çalışanlarında işletme kararlarında söz sahibi olmaları sağlanacaktır. Liman hakkında her türlü bilginin Denizcilik Müsteşarlığında toplanacak olması da ülkenin yıllık kalkınma planı ile uyumunu ve devletin denetim görevlerinin daha etkin yapılmasını sağlamış olacaktır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The share of seaborne trade within the whole global trade is over 90 %. Ports are the final points of sea transport. The transportation concept of today is establishing the links between the shippers and consignees and the ports are the mode transition nodules of these transportation services. Ports should provide the highest quality services to the shippers, cargoes and the ships in the fastest and the most economical way using their infrastructural facilities and information technologies. With the VIH.th Five-Year Development Plan, it is aimed and contemplated that the national maritime legislation should be alligned and adapted in accordance with the EU acquis, a harmonized management policy should be followed in accordance with the EU and the other international port management strategies and the necessary measures to be taken for the operations of ports in line with the lagislative and technological developments and based on the contemporary management principles based on free competition with the regional ports. The aim of this study which includes the development of a an application model for the privatization of the Port of İzmir analising the rercent privatizition applications of Turkish State Ports is to propose a new organization and management functions which could contribute to a maximum productivity and receiving more share from national and international trade for the Port of İzmir, which is one of the most important strategical infrastructural points for the international link of the national economy being in direct influence by the economical developments. It is quite evident that the state and the private enterprises should be in close co-operation to reach the harsh competion level in the global maritime transport markets. It should be promply provided that the contemporary port administration and management should be achieved completing the long-term strategic infrastructural master plans. VllIn this study, a general information on the ports and port management has been provided by a general analysis of the global and Turkish shipping. Besides, the study includes information on the physical, financial and administrative problems faced by the state-operated ports in Turkey. The privatization strategies and methods of applications in the productivity approach are also tried to be provided. VIII