Dependence based program transformations for parallelism enhancement
Paralel program geliştirebilmek için bağımlılık tabanlı program dönüşümü
- Tez No: 12821
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
PARALEL PROGRAM GELİŞTİREBİLMEK İÇİN BA?IMLILIK TABANLI PROGRAM DÖNÜŞÜMÜ ERC1L, Nergis Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Müh. Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Y. Doc. Dr. İbrahim Akman 140 Sayfa, Ocak 1991 ÖZET Bu çalışmada herhangi bir ard arda FORTRAN programı ve bu programa ait bilgi bağımlılık grafiği verildiğinde ilgili vektör kodu üretebilmek amacı ile bağımlılık ilişkilerine dayalı program dönüşüm metodları üzerine bir çalışma yapıldı. Daha sonra, bu metodların ışığı altında bir ard arda FORTRAN programının daha fazla işleminin vektör ize edilmesi amacı ile yeni bir metod önerildi, önerilen metodun uygulamasını ve performansını gösterebilmek amacı ile bazı örnekler verildi. Anahtar kelimeler : vectörize eden, yeniden derleyen, yeniden yapılandıran, Bilgi Bağımlılık Grafiği (BBG), Dönüşüm Metodları. Bilim Kodu : 619.01.03 (iv)
Özet (Çeviri)
DEPENDENCE BASED PROGRAM TRANSFORMATIONS FOR PARALLELISM ENHANCEMENT ERCÎL, Nergis Faculty of Engineering Department of Computer Eng, M.S. Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. ibrahim Akman 140 Pages, January 1991 ABSTRACT In this thesis, for a given scalar FORTRAN program and related Data-Dependence graph, the application of some de pendence based program transformation methods are studied to generate a vector code for the given program. Furthermore, in the light of this transformation methods, a new method is proposed to vectorize more statements of a scalar FORTRAN program. An algorithm also given for the proposed method. Some examples are given to show the application of the pro posed method and to show the performance of the proposed method. Keywords : vectorizer, recompiler, restructurer, Data De pendence Graph (DDG), Transformation methods. Science Code : 619.01.03 (iii)