Tekstil mamul özelliklerinin kurutma etkinliğine etkisi
The Effect of textile material properties on drying performance
- Tez No: 128282
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUNDUZ, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, tekstil mamul (kumaş) özelliklerinin kurutma performansına etkisinin araştırılmasıdır. Değişik özelliklerde (iplik numarası, dokuma konstrüksiyonu, sıklık vb. gibi) tekstil mamulleri alınarak değişik sıcaklıklarda kurutulmuş ve kuruma eğrilerine dayanılarak kurutma performansı hakkında yorumlar yapılmıştır. Kurutma işlemleri tasarlanırken işlemin hem ekonomikliğine hem de kurutulacak materyalin kalitesinin (kumaş için tutum, mukavemet, elastikiyet vb. gibi) bozulmamasına dikkat edilir. Bu da kontrollü kurutma ile gerçekleştirilebilir. Deneysel çalışmalarda, çevre şartlarından alınan hava kurutma tesisatının giriş kısmında bulunan ısıtıcıda ısıtıldıktan sonra fan vasıtası ile sistemin içerisine gönderilmektedir. Sistemin içerisine giren sıcak hava nemlendirilen tekstil materyali üzerinden geçirilerek konveksiyonla kurutma işlemi gerçekleştirilmektedir. Her bir deneyden elde edilen değerlerle tablolar hazırlanmış ve hesaplamalar sonucu kurutma eğrileri çizilmiştir. İstatistik analizi SPSS 10.0 programıyla yapılmış, kumaşların kuruma süreçleri hakkında yorumlar yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kabin Kurutucu, Tekstil Mamul Özellikleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to examine the effect of the properties of textile materials (fabrics) on the performance of drying. The textile materials in different qualities such as yarn numbers, weaving construction, yarn density have been used and dried in various temperatures and the performance of the drying have been determined in accordance to the drying curves. By feasibility of drying process and protection of the quality of materials (for example fabric, hand, resistance, elasticity etc.) were basely proposed, a laboratory type cabinet drier drying process was designed. In order to determine the drying performance of a cabinet type drier different type fabrics were dried in the controlled temperature. In the experimental study, firstly hot drying air taken from the entrance of the oven is blown into the oven. Hot drying air is passed over wet textile materials and captured the moisture. Convection drying was fundamentally proposed in this study. The results of the experiments were given in the tables and the drying curves were plotted in according to calculations. Statistical analyses were made by use of SPSS 10.0 Software. Regarding to this Software drying time of the fabrics were discussed. KEY WORDS: Kabinet Dryer, Textile Material Properties