Eğirdir yöresinde yetiştirilen bazı elma çeşitlerinin optimum derim zamanları ve soğuk depolarda muhafaza olanakları üzerine araştırmalar
Studies on optimum harvest date some apples varieties grown and in cold storage conditions protect opportunities in Eğirdir region
  1. Tez No: 128285
  2. Yazar: İSA EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
11 ÖZET Bu araştırma Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde 2000-2001 yıllan arasında yürütülmüştür. Çalışmada Golden Delicious, Starking Delicious, Idared, Imparatore ve Granny Smith Çeşitlerinin optimum derim zamanlan ve soğukta depolanma olanakları incelenmiştir. Optimum derim tarihinin belirlenmesi amacıyla yedi gün arayla ağaçlardan alman meyvelerde meyve eni, meyve boyu, ortalama meyve ağırlığı, renk değerleri, nişasta dağılımı, meyve eti sertliği, suda çözünür kuru madde (SÇKM), titre edilebilir asitlik, ve pH değerleri saptanmıştır. Olgunlaşma döneminde meyve boyutlan ve SÇKM değerleri artarken, meyve eti sertliği, titre edilebilir asitlik ve nişasta miktarlarının azaldığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Eğirdir koşularında Golden Delicious, Starking Delicious, Idared ve Imparatore çeşitlerinde derim tarihi olarak 20 - 30 Eylül arası, Granny Smith çeşidinde ise 15-25 Ekim arası önerilmiştir. Muhafaza boyunca birer ay aralıklarla depodan çıkartılan örneklerde ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, SÇKM içeriği, titre edilebilir asitlik ve pH değerleri ile beraber fizyolojik ve patojen kaynaklı bozulmalar saptanmıştır. Deneme sonuçlarına göre Eğirdir ekolojisinde M9 anacı üzerinde yetiştirilen beş elma çeşidinin 0 ° C ve % 85 - 90 nispi neme sahip makinalı soğutmalı soğuk hava deposunda altı ay boyunca muhafaza edilebileceği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Elma, Optimum Derim Zamanı, Depolama.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT This research was carried out at the Eğirdir Horticultural Research Institute between 2000 and 2001. The optimum harvest dates and the cold storage of Golden Delicious, Starking Delicious, Idared, Imparatore and Granny Smith apple varieties were determined. In order to determine the optimum harvest date, witdh, length, volume, avarage weight, fruit flesh firmness, total soluble solid content (TSS), titretable acidity contents, starch patterns, fruit color and pH values of fruit samples picked with 7 day intervals were examined. During the fruit ripening stage, fruit dimension and TSS content increased. In this period fruit flesh firmness, starch and titretable acidity values decreased. According to the results obtained in 15 to 30 September, the period between thees dates were suggested as the optimum harvest days for Eğirdir conditions. During the storage period, the weight loss, fruit flesh firmness, TSS, content acidity and pH values of fruit samples taken from storage for a month intervals were examined. According to the storage results, it is determined that 5 apple varieties on M9 rootstock could be stored in storage ( 0 °C and 85 - 90 % RH) for 6 months. Key words : Apple, Optimum Harvest Date, Storage.