Teknik eğitim fakültesi tesisat öğretmenliği bölümü soğutma iklimlendirme dersleri için alternatif bir program çalışması
The Alternative program work of cooling-air conditioning courses at technical education faculty installation teaching department
- Tez No: 128318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT SELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
İİİ ÖZET Mesleki ve teknik eğitimin amacı; ferdin iş piyasasında geçerliliği olan bir işe girebilmesi ve meslekte ilerleyebilmesi için gerekli bilgi,beceri, tutum davranış ve alışkanlıkları kazandırmaktır. Bir sistemi diğerinden farklı yapan en temel özellik sistemin amacıdır. Sistemin amacı; sistemin tasarımı, uygulanması ve değerlendirilmesinde kılavuzluk vazifesi görür. Amacın yanlış tespiti, planlama ve uygulamada önemsenmemesi, değerlendirmenin farklı kriterlere göre yapılması sistemin başarısızlığına neden olur. Teknoloji eğitiminin temel amacı ise bireylerde bilimsel ve teknolojik gelişmelere karşı olumlu tavır geliştirmek, teknolojik tasarım ve üretim sürecini tanıtmak ve böylece kendi ilgi alanım tanıtmak, araştırıcılığa yapıcı ve yaratıcılığa sevk etmek, teknolojik ürünlerin insan ve toplum yaşamına etkilerini değerlendirmeyi sağlamaktır. Bu çalışmada mesleki ve teknik eğitim veren okullara öğretmen yetiştiren Teknik Eğitim Fakültelerindeki tesisat öğretmenliği bölümünde işlenen soğutma isimlendirme dalıyla ilgili alternatif program hazırlanmıştır. Bu program hazırlanırken ilk olarak mesleki eğitim merkezi, endüstri meslek liseleri, meslek yüksek okulları ve tesisat öğretmeni yetiştiren üniversitelerdeki müfredatlar incelenmiştir. Bu inceleme sonucuna göre bir tesisat öğretmeninin gelişen teknolojiye uygun olarak soğutma ve iklimlendirme dalında öğrenmesi gereken teori ve pratik konulara göre uygun bir müfredat hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mesleki teknik eğitim, soğutma ve iklimlendirme, müfredat
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of vocational and technical education is to let the individvals become emplayed for a good pasition and to have them goined reguired knowledge, skills, attitudes and hobits. The basic feature of a system which makes it unigue among others İs the aim of the system. The aim of system acts as aguide during the desing, application and evaluation of it. The incorret settig of the aim, neglectting t during the planning and application steps and the evaluation of the system by using different criteria cause the faulire off the system Meanwhile the aim of technologial education is to have individuals sustained pasitive attitudes for the scientific and technologic improvements, to introduce technologic design and prediction process, providing the possibility to introduduce his or her own interest field, to impel them to research and create and to evaluate the impacts of the technologic products on the individuals and society. In this study, an alternative program which is related to the branch of cooling and air- conditioning, one of the courses at the department of Installation Teehlng in the Technical Education Facultres that grow up prospective teachers for the vocational and technical schools, has been prepared. While preparing this program, at first the curicula which are used at vocational education center industrial vocational high schools, vocational high schools, vocational institutions and universities which grow up installation teachers have been investigated. According to the result of this investigation, a valid curriculun which concerns the reguirements of an installation teacher for both theorical and practical subjects that are necessory for the branches of cooling and air- conditioning has been prepared in the light of developing technology. KEY WORDS : Vocational tecnical education, Cooling and air- conditioning, Details