Güzelce barajı (Tokat) eksen yeri jeoloji ve malzeme etütleri
Geology and materials study of the Güzelce dam and it is axes place
- Tez No: 128319
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
m ÖZET İnceleme alanı, Tokat ile Sivas illeri arasında, Tokat ilinin GD'da yer alan merkez Çamlıbel kasabası, Güzelce Köyü civarındaki yaklaşık 100 km2' lik bir alanı kapsar. Çalışma alanında temelde Üst Kretase yaşlı Artova ofiyolitli karışığı bulunmakladır. Bu karışığın üzerine açısal uyumsuzlukla Neojen serisi olarak tanımlanan Boyunpınar formasyonu gelmektedir. Bütün bu birimleri uyumsuz olarak Kuvaterner yaşlı alüvyon ve yamaç molozları örtmektedir. Güzelce Barajı'nın (Çamlıbel-Tokat) aks yerinde ve göl alanlarında ayrıntılı Mühendislik Jeolojisi çalışmaları yapılmış ve haritalar hazırlanmıştır (1/1000). Aks yeri mühendislik jeolojisi çalışmaları temel araştırma sondajları ile desteklenmiştir. Eksen yerlerindeki temel kayanın su tutma ve temel kaya olabilme özellikleri belirlenmiştir. Temel sondajlarda yapılan basınçlı su deneyleri ile enjeksiyon perdesi sının belirlenmiştir. Gövde dolgusunda kullanılacak tüm malzemeler etüt edilmiş, rezervleri hesaplanmış, profil ve haritaları çıkarılmış ve mineralojik-petrografik özellikleri belirlenmiştir. Geçirimsiz çekirdek malzemesinin permeabilitesi K=0,3-0,9 * 10"7 cm/sn olarak bulunmuştur. Kil malzemelerin X-Ray Difraktogramlan çekilmiştir. I Baraj temel kayasını oluşturan konglomeraların kil çimentolu olması permeabilite açısından; avantajdır fakat ayrışmış kısımlarda permeabilite yüksek çıkmıştır. Baraj gövdesi altında aks boyunca 20-40 m derinlikler arasında enjeksiyon perdesi yapıldı. Gövde dolgusunda kullanılacak geçirimsiz kil malzeme öncelikle (1-B) sahasından alınacaktır. İhtiyaç duyulması halinde (1-A) sahasından malzeme alınacaktır. Geçirimli malzeme (3 -A), ( F-A), (Ag-A) sahalarından alınacaktır; fakat filitre ve agrega olarak kullanılacak malzeme yıkanmış ve elenmiş malzeme olacaktır. Kaya malzeme (R-A) sahasından alınacaktır ANAHTAR KELİMELER; Güzelce Barajı, dolgu malzemesi, baraj gövdesi, malzeme etütleri, mineraloji-petrografî.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The investigation area includes appraximetely. The area of 100 km2 around Camhbel town centre, Güzelce village (SE Tokat) between Tokat and Sivas cities. İn the area the basement geological unit is the upper (retaceous aged Artova ophioljtic melange. The Neogene aged Boyunpinar formation overlies the basement rocks with angular unconformity. The youngst sediments in the area, the Quarternary aged alluviums and slape deposits. The studies on engineering geology and detailed mapping, 1/1000 in scale have been carried out around the axis of Güzelce Dam and its lacustrinal places. Engineering studies in the axis of the dam have been supported with the basement reseach drillings. i Water absorbation capacity of basement rocks and its use as a basement rock in the axis have been determined. Limit of injection barrier and pressure water experiments of the basement drillings have been analysied. The materials used for the dam embankment have been analyzed, the reserve has been i computed, profile and maps have been prepared and mineralogical-petrographical features have been investigated. The permeability of the impervious core material has been found as k=0,3-0,9xl0"7 cm/sc. Clay minerals which are used in the core analysed by the x-ray difractometer. Clay matrix of the conglomerates occuring at the base of dam is an advantage in terms of permeability and permeability is higher in the weathered areas, injection barrier is made under the dam embankment trough axis of the dam between the depth of 20-40 m. The material for filling the dam embankment, will be taken from the area (1-B). When it is needed, it will be taken from the area (1- A). Permeable materials will be taken from the areas (3-A), (F-A), (Ag-A). However, the materials used for filtrate and aggregates will be washed and sieved. Rock materials will be taken from the area (R-A). KEY WORDS: Dam of Güzelce, filling material, dam embankment, material investigation, mineralogy-petrography.