Çalışma amaçlı oturma elemanının ofis olgusu içinde gelişimi
Work-oriented sitting elements within the work process
- Tez No: 128368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Özet. Çalışma Amaçlı Oturma Elemanının Ofis Olgusu İşinde Gelişimi Özgüç, Arzu Mimar Sinan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü Danışman:Yrd.Doç.Dr.Senem Onur Temmuz 2002 Birinci bölümde, çalışma amaçlı oturma elemanının ofis olgusu içinde gelişimi konu alınırken kullanılan kavramlar açıklanmıştır. Bunlar; Oturma, verim kavramı, ergonomi, antropometridir. Çalışma amaçlı oturma elemanı tasarımına veri kabul edilen diğer bilim dalları biomekanik, anatomi ve fizyoloji olarak kabul edilmektedir. İkinci bölümde, ofis olgusunun gelişimi içinde çalışma amaçlı oturma elemanının tarihçesi ve üretim sistemi açısından gelişimi yer almaktadır. Üçünce bölümde, oturma gereçleri tasarımına etki eden fizyolojik ölçütler iki başlık altında incelenmiştir. Bunlardan birincîsi.vücut biçimimin verileri tartışılmış, otururken gerçekleştirilen vücut biçiminin iskelet ve kas çalışmalarına etkileri ve iskelet kas sağlığı için gerekli oturuş biçimleriyle, bunların tasarıma dönüştürülmelerine yönelik şartlar ortaya konulmuştur, ikincisi, oturma gereci biçimlenmesinin çeşitli fizyolojik oluşumlara etkileri incelenip.oturma gerecinin ölçümlendirilmesi ve şekillenmesinin bu oluşumların en sağlıklı devamı için nasıl olması gerektiği ortaya konmuştur.Üçüncü olarak, antropometrik ölçülendirmenirı oturma gereçleri tasarımında geçerliliği ve oturma gereçleri parçalarının fiziksel tanımlarını içeren dördüncü başlık eklenmiştir.Bu bölümde.koltuk tasarımına yönelik fizyolojik kriterlerin belirlenmesini sağlayacak temel prensipler sunulmuştur. Dördüncü bölümde, oturma ergonomisi, sorun saptaması, bilimsel ve teknik göstergelerle, ergonomik ofis oturma elemanları üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde, üretimi yapılmış olan çalışma amaçlı oturma elemanlarıyla ilgili deneysel araştırma yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY. WORK-ORIENTED SITTING ELEMENTS WITHIN THE WORK PROCESS Özgüç,Arzıı Mimar Sinan University.Department Of Interior Designing SupervisonYrd.Doç. Dr. Senem Onur Juiy2002 The subject of the Section One contains the development of work-oriented sitting elements within the work process while defining the terms used. Such terms consist of sitting, concept of productivity, ergonomics and anthropometrics. Other science branches, accepted as data used for designing working-purpose sitting elements, are biomechanics, anatomy and physiology. Section Two contains the history of working-purpose sitting element within the scope of office concept and its development with regard to production system. Section Three examines the physiological criteria affecting the design of sitting instruments under two headings. First criterion discusses the data on body shapes, effects of body shape during working on skeleton and muscle movements, sitting modes required for healthy skeleton and muscle and the specifications for transforming these data into the design. Second one examines the effects of the «USES*»shaping of sitting elements on various physiological structures and defines the dimensioning and shaping of the sitting element to maintain healthy use of structures. Third, a further headline was added containing the effectiveness of antropometric dimensioning for designing the sitting elements and the physical definitions of the parts of sitting elemente. This part introduces basic principles to determine the physiological criteria for armchair design. Section Four contains sitting ergonomics, determination of problems, scientific and technical indicators and economically office furniture. Section Five includes experimental research with regard the manufactured working- purpose sitting elements.