Lefkoşa Yeni Cami-Lüzinyan Evi yöresi rehabilitasyon projesi ve Kadı Ahmet Efendi Evi restorasyon önerisi
The Rehabilitation project of the region of Lefkoşa Yeni Cami-Lüzinyan House and the project of proposal restoration of Kadı Ahmet Efendi House
- Tez No: 128589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Bu çalışma, Lefkoşa'da kentsel sit alanı olan suriçindeki korunması gerekli bölgesel kent dokusunun değerlendirilmesini içermektedir. Lefkoşa'da korunması gerekli doku, ortaçağ yapılan ile Osmanlı ve İngiliz dönemi yapılarından oluşmaktadır. Çalışma bölgesi ortaçağ ve Osmanlı döneminde dini ve eğitim yapılarının bulunduğu kent dokusunda, konut alanlarını oluşturduğu, Selimiye mahallesi ile Haydar Paşa ve Yeni Cami mahallesinin bir bölümünü kapsamaktadır. Bu çalışmada Yeni Cami- Lüzinyan Evi yöresindeki anıtsal yapılarla, sivil mimarlık örnekleri tespit edilerek, uzun yıllar farklı grupların bir arada yaşamaları sonucu, bölgedeki konutların yapım tarzı ve sosyal yaşama bağlı olarak şekillenen mekansal organizasyonları incelenip, bölgede bulunan Lüzinyan evi tasarım özellikleri ile bu konutların benzer özellikleri vurgulanmak istenmiştir. Çalışma, tarihsel araştırma, Yeni Cami- Lüzinyan Evi yöresine ait analitik çalışmaların kapsamında korunması gerekli yapıların tespiti, rölövelerin hazırlanması ve Kirlizade sokakta bulunan yapıların cephe restorasyon öneri projelerinin hazırlanması, bölge için koruma önerilerinin getirilmesi ve seçilen pilot bölgenin bilimsel korumanın ilke ve yöntemleri doğrultusunda düzenlenmesini ve tek yapı ölçeğinde Kadı Ahmet Efendi Evi'nin rölöve çalışmaları ile restitüsyon ve restorasyon önerilerini içermektedir. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. ikinci bölümde; Kıbrıs'ın fiziksel, tarihsel ve sosyo-ekonomik yapısının değerlendirilmesi ile birlikte Kıbrıs'ın neolitik dönemden bugüne kadar gelen tarihsel süreç içerisindeki mimari gelişimi incelenmiştir. Lefkoşa kentinin gelişme süreci ile birlikte kent dokusu, mahalleleri ve Lefkoşa'daki koruma çalışmaları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; Lüzinyan evi ve Yeni Cami yöresindeki St. Sophia(Selimiye Cami), St. Catherina(Haydar Paşa Cami) ve Yeni Cami, doğurucu anıtsal yapılar olarak kabul edilerek bu bölgede fiziksel çevreyi oluşturan geleneksel konutların mimari ve işlevsel analizleri yapılmıştır. Bu bağlamda korunması gerekli yapıların tespiti yapılarak rölöveleri ve mevcut sokak cephesinin restorasyon önerisi hazırlanmıştır. Tek yapı ölçeğinde ise Kadı Ahmet Efendi Evi'nin rölövesi, restitüsyon ve restorasyon öneri projeleri hazırlanmıştır. Lefkoşa Lüzinyan evi ve Yeni Cami yöresindeki geleneksel konutların sokak-parsel-ev ilişkisi araştırılmış mekansal gelişme ortaya konmuştur. Geleneksel konutların plan ve cephe özellikleri, yapım malzemeleri ve teknikleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde; Lüzinyan evi ve Yeni Cami yöresinde yapılan analizlere dayanarak mevcut sokak ve mahalle dokusunda ayrıca tek yapı ölçeğinde koruma önerileri hazırlanmıştır. Bu çalışmayla bölgeye yönelik genel koruma önerileri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nicosia contains the buildings from the Medieval, Ottoman and British periods, which must have protection. Nicosia, is a significant case in the discourse of multicultural identity and its physical reflection through the built environment. Throughout Cyprus has long history, different ethnical groups have been coexited in the Nicosia. These buildings shaped according to the cultural, natural conditions with the styles of people's life and politicial, administrative of the rulers which reflect Gothic, Ottoman and British Colonial architecture. This thesis contains the resarch of Selimiye, part of Haydar Paşa and Yeni Cami Districts in the historical urban site region in the walled city of Nicosia which is the educational and religious area at the medieval, Ottoman and British periods. The texture of the research area is contains mostly the civil architecture examples that to be protected. Different ethnics groups lived together there. As a result of these, there has been a variety of construction techniques and spatial organizations of the houses in the region. In this study, it's aimed to emphasize the differences and similarities between Lusignan House and the houses which is in the research of the region of Lusignan House and Yeni Cami. This analitic study contains the historical research, the determinations of the historical buildings that to be protected, preparation of the statistical survey, preparation of the measured drawings, proposals restoration projects the street and court elevations of the Kirlizade street's houses. Therefore this study contains proposals restitution and proposals restoration projects of Kadi Ahmet Efendi House.and offering protection approaches. The first section contains the aims and objectives, contents and study methods. The second section contains geographical location, climate, social and economical structure with architectural development of Cyprus. The development of the Nicosia and the urban texture, the districts and the protection studies of Lefkoşa were studied in this section. The third section contains the location and characteristics features of study area in the urban texture. According to the landmarks which are Selimiye Cami, Haydar Paşa Cami and Yeni Cami, the determination of the necessary buildings were made and their statistical survey, preparations of the measured drawings and proposals restoration projects of the houses were prepared. As the results of these studies, the evaluation of the achitectural properties of the study area were emphasized. Therefore Kadi Ahmet Efendi House meiasured drawings, proposal restitution and restoration projects were prepared. The fourt section contains protection proposals the study area according to the existing Nicosia improvement plan according to in the study of street, district and the building scale. XI