Atıklardan rodyumun geri kazanılması ve tekrar banyo çözeltisinin hazırlanması
Recycling rhodium from waste products and preparation of the bath solution
- Tez No: 128633
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Rodyum, altın ve Platinden daha değerli bir metaldir. Kuyumculuk sektöründe dekoratif amaçlı yaygın olarak kullanılır. Atıklardan Rodyumun geri kazanılmasına ilişkin bir yöntem kullanılmamaktadır. Bu çalışmada, kuyumcu atölyelerinde rafınasyon ünitesine gidecek olan hurda altınların yüzeyinde kaplı olan rodyumu çözme ve çöktürerek geri kazanma çalışması yapılmıştır. Metalik rodyumu çözmek amacı ile asitte, asit karışımında, basınç altında asit-tuz karışımında ısıtma ve eritiş denemeleri yapılmıştır. Eritiş yöntemi ile çözmek için optimum koşullar bulunmuştur. Elde edilen rodyum çözeltisinin değişik pH' larda sodyum hidroksit ile çöktürülmesine yönelik çalışmada uygun pH tespit edilmiş ve eldeki çözeltiler bu pH'da çöktürülmüştür. Geri kazanılan rodyum tekrar çözelti haline getirilerek kaplama çözeltisi olarak denenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rhodium is a more valuable metal than gold and platinum. It is widely used as a decorative purpose in the jewelery sector. There is no method for regaining rhodium from scrap materials. In this method the refinement of rhodium has been accomplished from the surface of the scrap materials which were going to the refination unit in the jewelery workshop, by solving and precipitate. There has been made studies to solve salt metallic rhodium in acid, acid solutions, acid-salt solution under pressure by heating and melting studies. To dissolve the obtained rhodium solution under different pH' s with sodium hidroksit certain pH' s have been obtained on which the solution were dissolved precipitate. The regained rhodium was solved and has been tried out as a covering solution. IX