Rüzgar enerjisi ve Türkiye rüzgar potansiyeli, rüzgar enerjisinde değişken ve sabit fiyat tarifeleri ve enerji depolama teknikleri
Wind energy and Turkey wind potential, variable and constant pricing of wind energy energy and energy storage technics
  1. Tez No: 252058
  2. Yazar: AKIN AKINSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAYPMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Economics, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde rüzgar enerjisinden elektrik üretimi her geçen yıl artmaktadır. Başta Danimarka, Almanya, İspanya ve ABD olmak üzere bir çok ülke teşvikler ve yatırımlar ile rüzgar enerjisi üretimini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Türkiye'nin rüzgar potansiyelinin büyük olduğu bilinmektedir. Fakat bazı teknik sorunlar nedeniyle rüzgar enerjisi gücü artışına kısıtlama getirilmektedir. Rüzgar enerjisi üretimi yoğun olan yerlerde, enerji depolama teknolojileri kullanımı elektrik şebekesine enerji kalitesi ve rüzgar enerjisine kısıtlama getiren teknik sorunlara yararlı olabilir. Türkiye elektrik enerjisi piyasasında, birim enerji bedeli günün saatine göre ve bazen mevsime göre farklı değerler alabilmektedir.Bu tez çalışması kapsamında, Türkiye'de seçilmiş 10 bölge için rüzgar enerjisi potansiyeli Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün (DMİ) 2003-2008 arası yaptığı 10 metre yükseklikteki ölçülen saatlik ortalama rüzgar hızı verileri kullanılarak incelenmiş ve bu bölgelerin rüzgar enerjisi üretimi hesaplanmıştır. Bu rüzgar enerjisi üretimi ile, Türkiye elektrik piyasasındaki farklı elektrik fiyatları ile ekonomik değerlendirme hesabı yapılmıştır. Bu seçilmiş 10 bölge için enerji depolama teknolojisi tesisleri kurulma ihtimalleri ve farklı enerji depolama verimleri ile ekonomik kazanç olasılıkları incelenmiştir. 10 bölgenin rüzgar enerjisi üretimi karakteristiği, Türkiye rüzgar enerji üretimi kabul edilerek, Kurulu rüzgar enerjisi gücünün Türkiye kurulu gücüne eşit olması ve rüzgar enerjisi üretiminin Türkiye elektrik enerjisi talebine eşit olması durumları için enerji üretim ve tüketimi dengesi analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays electric energy production from wind energy is increasing every year. Many countries, especially Denmark, Germany, Spain and USA, are trying to increase the wind power production in their country with some investments and financial motivations. It is known that Turkey has a great wind energy potential. But because of some technical issues wind energy plants building is limited. Constructing energy storage technology facilities near to the areas which are highly wind potential, can be good for energy quality of electric grid and can also be a solution for the problems which caused limitation. In Turkey electric energy market, energy cost can be variable according to the season and the time of the day.Within the scope of this study, wind energy potential of 10 chosen areas in Turkey is analyzed with hourly average wind data from State of Meteorological Works General Directorate (SMW) measured in 10 m height between 2003 and 2008 and wind energy production calculated for these areas. For these wind energy productions, economic gain calculation is simulated for different electric price costs in Turkish electric market. Energy storage technology applications opportunities are examined and economical gain possibilities for different energy storage efficiencies are investigated. Wind power production characteristic of these 10 areas is assumed to the wind power production characteristic of Turkey. Then electric energy production and demand balance are simulated for if the wind energy power is equal to the installed power capacity of Turkey and if the wind energy production is equal to the total electric energy demand of Turkey.