Çeşitli yüzey yüklerinden dolayı zemin dayanma yapılarına gelen ek yanal itkiler
  1. Tez No: 33622
  2. Yazar: ÖMER FARUK KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalınmada? çeşitli yüzey yüklerinden dolayı, zemin da yanma yapılarına (dayanma duvarları, palplans perdeleri, kası kaplamaları vb») gelen ek yanal etkiler incelenmiştir. Dayanma yapılarının projelendirilmesinde dayanma yapı sının arkasındaki zeminden gelen yanal zemin (toprak) basınç larının yanında, siki ıkla rastlanılan yüzey yüklerinden de ge len ek etkilerin bilinmesi gereklidir. Böyle ek etkilerin elde edilmesinde, genellikle Culmann Sra-Fik Yöntemi kullanıl maktadır. Culmann Yöntemi, grafik olması nedeniyle uzun zaman almakta, ayrıca bazı sınırlılıklara (uzun yüzey yükü vb.) sahip olmaktadır. Bu cal ısmada, Culmann Yönteminin dezavantajı ve sınırlılıklarını ortadan kaldıran, Elastisite Teorisi Yaklaşımı izlenmiştir. Bu yaklaşım ile, çeşitli yüzey yük lerinin (uzun yüzey yükleri, sınırlı alan yükleri, tekil yük vb. gibi) meydana getirdiği' ek yanal etkilerin hesaplanması anlatılarak, hesaplamalar için genel bir bilgisayar programı da sunulmaktadır. Böylece, özellikle pratikte çalışan inşaat mühendis lerine yönelik olarak önemli bir katkının yapıldığına inanıl maktadır. Konunun daha iyi anlaşılması için bazı tipik sa yısal örnekler de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the additional lateral pressures to the earth retaining structures (retaining walls, sheet pile walls, braced excavations etc.) due to different kinds of surface loads were investigated. In the designing of the earth retaining structures, the additional lateral forces due to different surface loads,, which are frequently met, should be known in addition to the lateral earth pressures. In obtaining the lateral forces due to surface loads, Culmann graphical method is mostly used» The Cullmann graphical method is usually time consuming due to graphical procedures and it is limited by the long surface loads. In this study, the Elasticity Theory, which eliminates the deficiencies of the Cullmann Method such as being time consuming and the necessity of long surface loads, is followed. Here, by using the Elasticity Theory, the calculation of the additional lateral pressures due to seve ral kind of surface loads (long surface loads, uniform pressures on rectangular areas, point load etc.) is explained and a general computer programme is given. So, it is believed that an important contribution is made for civil engineers working in practice. Many typical solved examples associated with the problem are given for under standing the problem better. VII