Tarihi yarımadada ulaşım kademelenmesi
Transportation hierarchy the historical peninsula
- Tez No: 128699
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET "Her ne kadar başka kentlerin de yönetsel dönemleri varsa ve zamanla yıpranmışlarsa da, bunlardan yalnızca Konstantinopolis bir tür ölümsüzlüğü hak etmiştir ve insanlar buraya yerleşmek ya da yeniden inşa etmek üzere var oldukları sürece bir kent olarak yaşamaya devam edecektir.'Pierre Gilles Önemini gerek coğrafi konumundan gerekse tarihi geçmişinden alan İstanbul, yüzyıllar boyunca siyasal ve ekonomik kararların alındığı dünyanın sayılı merkezlerinden biri olmuştur. Tarihi Yanmada geçmişle bugünün bir arada yaşandığı, şehirsel fonksiyonları bünyesinde barındıran birinci derece merkez olma konumunu bugünde korumaktadır. Fonksiyon yüzeylerinin yoğun sirkülasyona sahip olması ve bu yüzeyler arası ilişkiler ulaşım fonksiyonunu en önemli fonksiyon haline getirmiştir. Tarihi Yanmada Ulaşım Kademelenmesinin İrdelenmesi başlıklı bu tezde Tarihi Yarımada'nın ulaşımının tarihsel süreç içindeki gelişimi ve günümüzde en önemli sorun teşkil eden ulaşım kademelenmesi incelenmiştir. Ulaşım kadelenmesinin incelenmesi teknik bazda birçok konuyu da beraberinde getirmiştir. Birinci bölüm giriş bölümünden oluşmaktadır. İkinci bölümde, ulaşım kademelenmesini oluşturan kriterlerin incelenmesi ve seçilen model örneklerinin irdelenmesi konusu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tarihsel süreç içinde ulaşım kademelenmesinin gelişimi Metropoliten alan ve Tarihi Yanmada özelinde ele alınmıştır. Tarihsel süreç kronolojisi çıkarılmıştır. Dördüncü bölümde Tarihi yanmada ulaşım kademelenmesini kriterlerinin irdelenmesi ve ulaşım yüzeylerini kademelnmesinin incelenmesi ele alınmıştır. Tezin sonuç ve öneriler kısmı son aşamayı oluşturmaktadır. Bu bölümde gerek teknik gerekse fiziksel bazda Tarihi Yanmada ulaşım kademelenmesinin bugünkü durumunun iyileştirilmesi amaçlı sonuçlar ve öneriler ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Tarihi Yanmada, Ulaşım Kademelenmesi, Raylı Sistemler, Deniz Ulaşımı, Kara Ulaşımı vın
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Istanbul is a very important city through the history because of its geographic location and its historical past. During the years, the city was a capital of commerce and politics. Historical Peninsula is the first and most important centre of the city. Different functions concentrated are here and these functions deusified parallel to the importance of the city. Today Circulation is the most important problem in the Historical Peninsula due to the intensification of relations among several centers This thesis, namely“Trasnportation Hierarchy the Historical Peninsula”, aimed the examination of the transportation systems in the city and the area throughout the history and the situation today.. Since this is a compreheuside work,. Development of transportation system in Istanbul. The elements of circulation systems Several approaches to transportation through the planning history of Istanbul are studied. Historical Peninsula, beimg the main focus of the thesis, is examined also not only by the kinds of transportation, but the relations between focal points and transportation possibilities and also the patentials due to better solutions in that historical center. Finally some suggestions and provisions for the rehabilitation of transportation in the historical peninsula takes place. Key Words : Historical Peninsula, Transportation Hierarchy. Railway Transportation. Sea Transportation, Motorway Transportation IX