Düşey yüzlü dalgakıran kafası etrafındaki yerel taban hareketinin araştırılması
Investigate of the scour around the head of a vertical wall
- Tez No: 128729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada eğimli bir tabanda düzenli dalga etkisinde düşey yüzlü bir dalgakıran kafasındaki oyulma olayı deneysel olarak araştırılmıştır. Düşey yüzlü dalgakıranın kafası etrafındaki taban akımının anlaşılması son derece önemlidir. Düşey yüzlü dalgakıran etrafında oluşan oyulma olayı; yapının stabilitesinin azalması nedeniyle hasara uğraması, yapının önündeki dalga ve akım şartlarının değişmesi gibi bir takım problemlere yol açabilir. Yapılan çalışmada oyulmaya etkili iki mekanizma vardır, bunlardan birincisi düşey yüzlü duvarın kafasında dalgaların neden olduğu akım, ikincisi ise kafada yerel plunging tipi kırılmanın oluşmasıdır. Düşey duvarın kafa çapma dayanan Keulegan-Carpenter sayısı dalgaların neden olduğu akımın oluşturduğu oyulmadaki ana parametre iken, periyot parametresi T* ise kırılmanın neden olduğu oyulmayı temsil etmektedir. Deneylerle kıyı profilleri ve düşey duvar etrafında oluşan taban morfolojisi belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Kıyı, Kıyı Profili, Hareketli Taban, Düşey Duvar xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, scour around the head of a vertical wall in a sloping bed was investigated experimentally, by using regular waves. It's very important to understand the near-bed flow around the head of a vertical wall. Because the scour process around the vertical wall causes many problems such conditions in front of structure. In the study there are two effects responsible for the scour around the head of vertical wall. These are (1) the wave induced steady-streaming around the head an (2) the occurrence of a local plunging breaker at the head. The Keulegan-Carpenter number based on the head diameter of the vertical wall appears to be the main governing parameter regarding the streaming induced scour while the period parameter, T* appears to be the main governing parameter regarding the breaker induced scour. By experiments the beach profiles and the bed morphology around the vertical wall were determined. Results are examined at the end of this study. Keywords : Beach, Beach Profile, Movable Bed, Vertical Wall Xll