Ulusal bilgi sistemi ve internet üzerinden sunumu
National information system and publishing on internet
- Tez No: 128749
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bilgi Sistemleri bilgi elde etmek için, verileri önceden belirlenmiş biçimlerde anlık yöntemlerle uygulamak üzere saklayan sistemlerdir. Bu sistemden esas amaç, yönetim fonksiyonlarına (Planlama, Yönlendirme, Örgütleme ve Denetim) etkinlik kazandırarak yöneticilerin karar-verme yeteneğini artırmak, neden ve niçinler ile en doğru karar vermesine yardımcı olmaktır. Ulusal Bilgi Sistemi, ilgili kurumlarca üretilen konumsal verilerin, ulusal bazda belirlenecek olan standartta kurum veri tabanlarında oluşturulması ve bunların gene belirlenecek standartlar dahilinde yetki paylaşımı esaslarına göre sunulması işlemlerini kapsayacaktır. Bu çalışmada çağdaş anlamda oluşturulması planlanan Ulusal Bilgi Sisteminden ve sunulması yöntemlerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın sonunda çeşitli kurumlardan elde edilen veriler yardımıyla hazırlanan harita ve bilgilerin sunulmasına yönelik örnek bir uygulamaya yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Ulusal Bilgi Sistemi, Coğrafî Bilgi Sistemi, internet.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Informations systems are the systems which save data in determined formats with momentary methods to carry out. The main purpose of these systems is to increase the ability of making decision of managers by enhancing the effectiveness to management functions (Planning, Orienting, Organizing, Supervising) and aid to make the best decision among some questions. National Information System is going to include the constitution's process of spatial data produced by relevant associations in standardized database and the publishing process of these according to determined shared authorizations. In this study, National Information System which is planned to constitute contemporary and the methods of publishing itself. At the end of the study, a sample application aimed at publishing informations and maps which are prepared by using some data obtained by various associations is mentioned. Keywords : National Information System,Geographic Information System,intemet