Tedarik zincirlerinin yeniden yapılandırılması ve perakende sektöründe uygulama
Reengineering supply chains and implementation in retailing
- Tez No: 128757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH ÖNÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Perakende sektöründeki artan rekabet ve düşük kar marjlarıyla çalışma zorunluluğu, firmaları tedarik zincirlerini en verimli şekilde yapılandırmaları ve yönetmeleri yönünde teşvik etmektedir. Tedarik zincirlerinde, birden çok firma aynı hedefler doğrultusunda biraraya gelir ve bir kanal yapısı içinde yer alır. Kanallar, içinde ürün ve hizmetlerin el değiştirdiği serbest pazar sistemidir. Lojistik operasyonların verimliliği ve ekonomikliği sağlamak için, kanal yapıları esnek olmalı, firmalar yoğun bilgi paylaşımında bulunmalı ve her aşamada ortak envanter yönetimi ve kalite prensibi kabul edilmelidir. Perakendecilik, üretilen mamulleri tüketiciye sunmak veya müşterilere hizmet vermek için gerçekleştirilen tüm faaliyetlerdir. Perakendecilik faaliyetlerinde, tüketicilere tüketim mallan, endüstriyel mallar, özellikli mallar ve modaya tabi olan/olmayan mallar sunulmaktadır. Perakendeci kuruluşlar satılan mallara göre, fonksiyona göre, mülkiyete göre ve yerleşme yerlerine göre sınıflandırılmaktadır. Perakendeci mağaza çeşitleri arasında servis mağazaları, bölümlü mağaza, zincir mağazalar, süpermarketler, self-servis mağazaları, hipermarketler, alışveriş merkezleri, bağımsız mağazalar, indirimli mağazalar, vb. bulunmaktadır. Tezin uygulama bölümünde, Türkiye 'nin en büyük zincir mağazalarından birinde yapılan yeniden yapılandırma çalışmasına yer verilmiştir. Bu çalışmada, ürünlerin tedarikçi firmalardan satınalınması ve depoya girişi, mağaza siparişlerinin karşılanması, yeni mal tedariği ve promosyon/duyuru faaliyetleri açıklanmıştır. Geliştirilen modeller ile, satınalma yetkililerinin depo stoklarını, mevsimsel satışları, ürün özelliklerini ve müşteri taleplerini dikkate alarak sipariş vermeleri; depoya mal girişte tedarikçilerin sipariş numarası kullanması, böylece depoda giriş planlaması yapılabilmesi, RF (radio frequency) cihazlarının kullanımı ile gerçek zamanlı stok takibi ve bilgi paylaşımı, doğru adresleme sistemi ve mal giriş ve yükleme işlemlerinin çok daha hızlı ve hatasız gerçekleştirilmesi; mağaza yazılımlarındaki geliştirmelerle mağaza ve depo stoklarının doğru olarak takibi ve yok satmayacak ve stok dönüşlerini hızlandıracak ürün siparişlerinin verilmesi sağlanmış; yeni mal tedariğinde ve promosyon süreçlerindeki değişimlerle müşteri bağlılığı, satış ve kar artışı yaratmak amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler : Tedarik zinciri yönetimi, perakendecilik, yeniden yapılandırma, lojistik, mağaza vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increasing competition and decreasing profit margins in retailing forces companies to reorganize and manage their supply chains in a more efficient way. In supply chains, more than one company take place in a channel structure and have shared goals. The channel is the arena within which a free market system perfoms ownership exchange of products and services. For establishing efficient and economic lojistic operations, channel structures must be flexible, companies must be willing to share information and in every stage, inventory management and quality principles must take place. Retailing consists of all activities for offering goods and service to customers. In retailing, consumption goods, industrial goods, specialized goods and fashion-dependent or non-fashion-dependent goods are served. Retail companies are classified according to goods on sale, function, ownership or facility. Some examples of retail formations are service stores, department stores, store chains, supermarkets, self-service stores, hypermarkets, shopping malls, independent stores, discount stores, etc. In the practice part, there is an reengineering study made in one of the biggest retail companies in Turkey. In this study, procurement of goods from the suppliers and shipping in the warehouse, preparing the goods for stores, new products supply chain and promotion activities are clarified. By the new models founded, procurement departments can give their orders by taking warehouse inventory, seasonal trends, product qualifications and customer demands into account; warehouse planning department can make daily scheduling by having suppliers' unique order numbers. Warehouse personnel use RF (radio frequency) equipment, so it's possible to track inventory in real-time, share online information in every part of the company, have a consistent adressing system, have a faultless and quick entrance and shipping system. By using a new software in all stores, it's possible to track warehouse and store inventory more accurate and store personnel can determine right order quantities. By the change in new products supply chain and promotion activities, it's aimed to build customer loyalty and increase sales and profits. Key Words : Supply chain management, retailing, reengineering, logistics, store. Vlll