Süreçlerle yönetimin irdelenmesi ve hizmet sektöründe uygulama
Process management and an implementation in the service sector
  1. Tez No: 128756
  2. Yazar: BEGİM ANIL BAŞLIGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH ÖNÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Müşterinin her geçen gün bilinçlenmesi ile beraber pazara, daha kaliteli ve daha az maliyetli ürün sunmak, işletmeler açısından bir gerçek haline gelmiştir. İşletmeler artık daha kaliteli ürünler üretmek, ancak daha az kar marjlarına katlanmak durumdadırlar. Bu denli çetin bir ortamda ayakta kalabilen firmaların ortak bir özellikleri bulunmaktadır : esneklik. Esneklik, en kısa olarak, değişikliklere uyum sağlama yeteneği olarak tanımlanabilir. Değişimin günümüz organizasyonları açısında kritik bir kavram haline gelmesinin arkasında bu ilişki yatmaktadır. Bir işletmenin esneklik düzeyi süreçlerinin değişim karşısında şekillenebilme düzeyi ile doğru orantılıdır. Yönetim Bilimlerinde tam da bu kavramları kendine konu edinmiş iki temel yaklaşım mevcuttur : Süreç Yönetimi ve Yeniden Yapılanma. Süreç Yönetimi, tüm süreç içerisinde son çıktıya yönelik değer katmayan adımların ortadan kaldırılması ana kuramı üzerine bina edilmiştir. Anahtar Performans ve Anahtar Hedef Göstergeleri kullanılmak sureti ile sürecin performansı ve hedeflerini gerçekleme düzeyi ölçülür. Süreç Yönetimi uygulanmadan evvel ve uygulandıktan sonra belirlenen göstergeler ile sürecin performansı ölçülür ve çalışmanın kattığı değer belirlenir. Yeninden Yapılanma adından da anlaşılacağı üzere, üzerinde çalışılan sürecin/süreçlerin hiçbir kısıt yokmuşçasına baştan tasarlanması anlamına gelmektedir. Süreç Analizi çalışmalarının ilk safhasında hangi yaklaşımı benimseneceğine karar verilmelidir. Bu Süreç Yönetimi çalışması, Süreç Yönetimi ve Yeniden Yapılanma ile ilgili teoride bilinmesi gereken bilgileri uygulama adımlarına uygun bir sıra ile sunmakta, daha sonra da bir işletmede uygulama örneklendirilmektedir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar da göstermektedir ki, Süreç Yönetimi prosedür, doküman ve insan mevcudiyeti açısında daha yoğun olan hizmet sektöründeki uygulamaların, üretin sektöründeki uygulamalara göre daha başarılı sonuçlanmaktadır. Bu sebeptendir ki, uygulama için hizmet sektöründen bir firma seçilmiştir. Anahtar kelimeler : Süreç Yönetimi, değer katma, verimlilik artışı, yeninden yapılanma, anahtar hedef göstergeleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organizations that will survive in the future despite of the strong competition in the market and the increase of customer consciousness have the same characteristics in common: flexibility. Flexibility can also be described as the ability to adopt itself to the changes. That is why change has become a vital concept for today's leading organizations. The flexibility of an organization correlates with the change compliance of its processes. Change compliance of a process is the function of its complexity and consistence of steps adding value. Right in this are two approaches in the Management science interfere to the subject. : Process Management and Reengineering. Process Management concentrates on the removal of the processes not adding value to the final output of the process. Specific Key Performance Indicators and Key Goal Indicators are set to measure the desired outcome of the process. Before and after implementation of the process management process these measures are worked on to compare the development of the process. Process Reengineering focuses on the redesign of the process. This process management study has been conducted in a service company called Efestur. Recent studies have shown that the process management studies are more useful to service companies rather than manufacturing companies. That is why; a service company has been selected as pilot in this study. Implementation steps and results of this study are presented in detail in the coming sections of the paper. Keywords : Process Management, value addition, efficiency increase, reengineering, key goal indicators. xi