Araçlarda doğalgaz kullanımı
Use of natural gas in vehicles
- Tez No: 128771
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu tezin amacı 21. yüzyılda da halen devam eden global enerji darboğazı ve hava kirliliğinin sonucu olarak; çevre dostu alternatif enerji kaynaklan ihtiyacını karşılayabilecek en yüksek potansiyele sahip yakıt olan doğalgazın, araçlarda kullanımı ile ilgili tüm dünyada yapılan araştırma ve geliştirme çalışmalarının ışığında ülkemizin ufkunu açmak ve çevre dostu bu yakıtla gelecek nesillere temiz bir ülke bırakabilme çalışmalarım desteklemektir. Doğalgazın araçlarda tüm dünyada kabul görmüş ana kullanım şekli dolum istasyonlarında 250-300 bar, araçlarda ise 200-250 bar basınç ve 21 °C sıcaklık şartlarında depolanarak kullanılan sıkıştırılmış şekli olan CNG' dir. Özellikle tarihi gelişim süreci içerisinde ülkeler bazında alman örnek modellemelerle 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana araçlarda yakıt olarak kullanılan sıkıştırılmış doğalgazın petrol türevi olan benzin ve motorin ile işleyen araçlar ile karşılaştırıldıklarında ortaya çıkan önemli avantaj lan 3. bolümde açıklanmaktadır. Aracında doğalgaz kullanımına geçmek isteyenlerin araçlarına dönüşüm kiti adı altında eklenilen yeni ekipmanlar ve teknolojik gelişimleri için yapılan araştırma geliştirme faaliyetleri, doğalgazlı araç tipleri, motor seçenekleri, sıkıştırılmış doğalgazın muhafazasını sağlayan yakıt silindirleri ile kullanımlarındaki en büyük etkenlerden biri olan çevre dostu emisyon verileri 4. bölümün ana içeriğini oluşturmaktadır. Araçlara yakıt ikmalinin gerçekleştirildiği dolum istasyonlarının yapısı, kriterleri, maliyetleri ve depolama şekillerini içeren 5. bölümün ardından, dünyada bu konuda ön planda olan ve dönüşüm kitlen ve dolum istasyonu ekipmanları imalatı yapan ülke standartları, standartların tek bir formatta toplanma zorunluluğu ile birlikte doğalgazlı araçların kullanımlarının arttırılması için uygulanan teşvik ve sübvansiyonlar 6. bölümde ayrıntılı bir şekilde ele alınmakta ve. doğalgazlı araçların ülkemizdeki durumunun işin mevzuat kısmı ve uygulamaları ile açıklaması 7. bölümde yapılmaktadır. Sonuç olarak dünyanın kabul ettiği ve her alanda kullanımının arttırılması için milyonlarca dolar harcadığı doğalgazın araçlardaki uygulamalarının diğer alternatif enerji kaynaklan gibi devletimiz tarafından vergi kaynağı olarak görülmeyip, teşvik edilmesi gerekmektedir. Ekonomik kriz ortamı içerisinde olan ülkemizde çocuklarımıza bırakabileceğimiz en güzel mirasın yeşil bir TÜRKİYE ve kaynağın da başta doğalgaz olmak üzere çevre dostu temiz yakıtların kullanımı olduğu herkes tarafından kabul edilmelidir. Anahtar Kelimeler : Doğalgazlı Araçlar, Sıkıştırılmış Doğalgaz, Alternatif Enerji Kaynaklan, Dolum İstasyonları, Emisyon Verileri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is; as a result of the global energy gap and air pollution still an ongoing concern in the 21st century, to broaden our country's vision in the light of research and developmental works throughout the world concerning the use of natural gas - environment friendly fuel with the highest potential to meet the alternative energy requirements- in vehicles and to support the efforts to bequeath a fresh country to the future generations. The main use widely accepted for natural gas in vehicles throughout the world is the CNG, which is the form of natural gas compressed at the refueling stations at 250-300 bars, at 200- 250 bars in vehicles and under 21°C temperature conditions. Particularly its important advantages upon comparison with vehicles running on gasoline and diesel that are petroleum derivatives of compressed natural gas in vehicles since the World War II within the historical development process with the sample modeling on country basis are described in Part 3. Research and development activities being made for new equipments and technological developments installed on the vehicles of those wishing to convert to their vehicles to natural gas under the name of conversion kit, natural gas vehicle types, engine options, fuel cylinders allowing protection of compressed natural gas and the environment-friendly emission data that is one of the most important factors it their use are included as main topics of Part 4. Following Part 5 containing information on the structure, criteria, costs and storage forms of refueling stations where fuel is supplied to vehicles, Part 6 discusses in detail the standards of countries with a leading position in this issue and manufacturing conversion kits and refueling station equipment, incentives and subventions given to increase the use of natural gas vehicles with the requirement to gather the standards under a single format and Part 7 explains the status of natural gas vehicles in our country together with the regulatory procedures and applications. As a consequence, applications of natural gas in vehicles, which is widely accepted throughout the world and for which millions of dollars are spent to increase its use in all areas should not be considered by the government as a source of tax as other alternative energy sources, and should be encouraged. Everybody should accept that the best inheritance we can bequeath to our children is a green TURKEY and that the best source of this is the use of environment-friendly clean fuels, with natural gas being the foremost fuel. Keywords : Natural Gas Vehicles, Compressed Natural Gas, Alternatives Energy Resources, Fuelling Stations, Emissions Data. XI