Alternatif enerji kaynakları: Biyoetanol üretimi ve Türkiye için uygun hammadde seçimi
Alternative energy resources: Bioethanol production and selection of appropriate raw material for Turkey
  1. Tez No: 405597
  2. Yazar: SEDA KUTLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HAKAN ÇERMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yaşamın her alanında ihtiyaç duyulan ve gelişmişliğin önemli bir göstergesi olan enerji, ülkeler için kritik ve stratejik önemdedir. Bu itibarla enerji arz ve güvenliğine ilişkin politikalar ülkelerin en önemli gündem maddeleri arasında her zaman yer almaktadır. Dünyada enerji tüketimi büyük ölçüde fosil yakıtlara dayanmakla birlikte son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları çeşitlendirilmekte ve kullanımı artmaktadır. Özellikle Brezilya gibi petrol ve doğalgaz açısından zengin rezervlere sahip olmayan ülkelerde enerji bağımlılığını azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verilmektedir. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi net petrol ihracatçısı ülkelerde de gelecekte enerji arzı sorunuyla karşılaşmamak amacıyla bu enerji türüne yatırım yapılmaktadır. Biyoetanol, daha çok araçlarda kullanılmak üzere, tarımsal ürünlerden etanol (alkol) üretilmesidir ve yenilebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahiptir. Net petrol ithalatçısı olan ve aynı zamanda verimli tarım arazisine sahip ülkemizde biyoetanol üretiminin ekonomik ve sosyal faydaları bulunmaktadır. Bu açıdan ülkemizde üretimi yapılan belli başlı tarım ürünlerinden uygun hammadde belirlenerek biyoetanol üretimi politikalarına ağırlık verilmelidir. Bu yönde yapılacak çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla bu tez çalışmasında belli başlı tarım ürünleri biyoetanol üretim maliyeti açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
And energy needed for countries an important indicator of development in all spheres of life are critical and strategic importance. Policies on energy supply and security is always located in this regard among the most important items on the agenda of the country. Fossil energy consumption in the world is largely based on renewable energy sources, although in recent years and are increasingly used to fuel diversification. In particular in order to reduce energy dependency for countries which do not have rich reserves of oil and natural gas in terms of importance it is given to renewable energy sources, such as Brazil. Moreover, net oil-exporting countries as well as in the United States of America and Canada in order to meet the future energy supply problem is being invested in this type of energy. Bioethanol, mostly for use in vehicles, ethanol from agricultural products (alcohol) is produced and has an important place among renewable energy sources. What is an oil importer, however, economic and social benefits of bioethanol efficient agricultural production in our country with the land. In this regard our country identified certain agricultural products made from raw materials appropriate weight should be given to the production of bioethanol production policy. In this thesis, the main agricultural products in order to contribute to the work to be done in this direction has been analyzed in terms of bioethanol production cost.