Modeling of zeolite crystallization
  1. Tez No: 12878
  2. Yazar: NAİME ASLI UZUNALİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÇULFAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET ZEOLİT KRİSTALLEŞMESİNİN MODELLENMESt UZUNALİMO?LU, Naime Aslı Yüksek Lisans Tezi,» Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Ali Çul faz Ocak 1Q91, 138 sayfa Bu çalışmada temel amaç, zeolit sentezi için modeller geliştirmek ve modellere göre kristal büyümesi analizi için gerekli olan verilere açıklık getirmektir. Zeolitler kristal yapısında su içeren alkali, alüminyumsilikat kristallerdir. Sıcaklık, bileşim, zaman ve başlangıç materyalleri zeolit kristalleşmesinde oluşan zeolit için önemlidir. Zeolit kristalleşme eğrileri, belirli bir ortam başlangıç bileşiminde ve sabit sıcaklıkta, oluşan zeolit fazının kristalleşme süresine bağlı olarak ölçülmesiyle elde edilmektedir. Genellikle kristalleşme eğrileri sigmoid şeklindedir.Kimyasal tepkime basamakları ve popûlasyon denkliğine dayanan çeşitli modeller önerilmiştir. Modellerin uyarlanabil iri iğini kontrol etmek için iki farklı başlangıç bileşiminde ve farklı sıcaklıklarda hazırlanmış olan mordenitin kristalleşme eğrileri kullanılmıştır. En uygun model sabitleri model sonuçlarının deneysel verilerle karşılaştırılması yla bul unmuştur. Sonuçlar. zeolit kristalleşmesini karakterize etmek için en azından üç tepkime sabitinin kullanılması gerektiğini göstermektedir. Zeolit sentezi literatüründe tipik olan kristalleşme yüzdesinin ölçümü dışında başka verilerin de ölçülmesi gerekmektedir. Popûlasyon denkliği modelinde çözelti der i siminin zamana göre değiştiği ve kristal büyümesinin boyuta bağlı olduğu görülmüştür. Anahtar Sözcükler : Zeolit Sentezi» Hi dr öter mal Sentez, Zeolit Kristalleşmesi, Matematiksel Modeli eme. Bilim Kodu : 603. Oa. 01 VİL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELING OF ZEOLITE CRYSTALLIZATION UZUNALtMO?LU, Naime Aslı ^ Faculty of Engineering M.S. in Chemical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ali Çul -faz January 1991, 138 pages In this study, the goal is to develop models for the synthesis of zeolite and to clarify the data needed for the analyses of crystal growth with respect to several models. Zeolites are crystalline, alkali aluminosi 1 icates with a network crystal structure containing water. Temperature, composition, time and nature of the starting materials ar& important far the zeolite formed in zeolite crystallization. The zeolite content of the solid phase when plotted as a function of time gives the crystallization curve of a zeolite at constant mtemperature for a batch system. The crystallization curves are generally sigmoid shaped. Several models based on the reaction engineering model and population balance model were proposed. The crystallization curves for mordenite prepared at different temperatures from two different batch composition were used to test the applicability of these models. The best constants in the model were found by comparing the results of the model with the data. The results show that at least three reaction rate constants must be used in order to characterise zeolite crystallization. It is also important to measure more than just the percent crystal 1 in i ty, as is typical in the zeolite synthesis literature. In population balance model, the chanae of solution concentration as a function of time and size dependent crystal growth have been observed. Key Words s Zeolite Synthesis, Hydrothermal Synthesis, Zeolite Crystallization, Mathematical Modeling Science Code : 603.02.01 3nr