Modeling of zeolite-based desiccant wheel with machine learning
Zeolit tabanlı nem alıcı tekerin makine öğrenmesi ile modellenmesi
  1. Tez No: 878802
  2. Yazar: ALPEREN BURAK GÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BÜYÜKALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı kurutucu iklimlendirme sistemlerinde sıklıkla kullanılan nem alıcı rotorun, farklı makine öğrenmesi ve doğrusal regresyon yöntemleriyle modellenmesidir. LT3 malzemeli nem alıcı rotor için üretici firma yazılımı kullanılarak 8 farklı bağımsız değişkenle 32,975 farklı giriş koşulu için çıkış koşulu elde edilmiştir. Oluşturulan veri seti kullanılarak 7 çoklu doğrusal regresyon, 45 karar ağacı, 12 destek vektör makinesi ve 32 çok katmanlı algılayıcı modeli olmak üzere toplamda 96 farklı model geliştirilmiştir. Geliştirilen modeller farklı istatistiksel metrikler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon yöntemleri arasında en iyi sonucu 3. derece çapraz model vermiştir. Bu modelden üretilen proses havası çıkış sıcaklığı ve nemi için RMSE değerleri sırasıyla 0.6018 ℃ ve 0.1774 g/kg ve R2 değerleri ise sırasıyla, 0.9934 ve 0.9972'dir. Karar ağacı modellerinden en iyi performansı gösteren DT-28 kodlu modelin proses havası çıkış sıcaklığı ve nemi için RMSE değerleri sırasıyla 0.7196 ℃ ve 0.1903 g/kg, R2 değerleri ise sırasıyla 0.9977 ve 0.9992 olarak bulunmuştur. SVM-5 kodlu model, destek vektör makinesi modellerinden en iyi sonucu vermiş olup, proses havası çıkış sıcaklığı ve nemi için RMSE değerleri sırasıyla 0.3780 ℃ ve 0.1082 g/kg ve R2 değerleri ise sırasıyla 0.9974 ve 0.9989 olarak belirlenmiştir. Geliştirilen bütün modeller arasında en iyi performansı gösteren MLP-8 kodlu modelin proses havası çıkış sıcaklığı ve nemi için RMSE değerleri sırasıyla 0.2059 ℃ ve 0.0693 g/kg ve R2 değerleri ise sırasıyla 0.9994 ve 0.9997 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to model the desiccant wheel, which is frequently used in desiccant air-conditioning systems, using various machine learning and linear regression methods. The desiccant wheel with LT3 material was analyzed under 32,975 different input conditions using the manufacturer's software, considering 8 independent variables. The dataset generated was utilized to develop a total of 96 models, comprising 7 multiple linear regression models, 45 decision tree models, 12 support vector machine models, and 32 multilayer perceptron models. The models were evaluated based on various statistical metrics. Among the multiple linear regression models, the 3rd Degree Cross model demonstrated the best performance. It achieved RMSE values of 0.6018 ℃ and 0.1774 g/kg for process air outlet temperature and humidity ratio, with R2 values of 0.9934 and 0.9972, respectively. The DT-28 model, the top-performing decision tree model, achieved RMSE values of 0.7196 ℃ and 0.1903 g/kg for temperature and humidity ratio, with R2 values of 0.9977 and 0.9992, respectively. The SVM-5 model, the best among support vector machine models, achieved RMSE values of 0.3780 ℃ and 0.1082 g/kg for temperature and humidity ratio, with R2 values of 0.9974 and 0.9989, respectively. The MLP-8 model, which provided the best results among the developed models, achieved RMSE values of 0.2059 ℃ and 0.0693 g/kg for temperature and humidity ratio, with R2 values of 0.9994 and 0.9997, respectively.