Gördes zeolitinin mikrodalga ile kurutulması ve kurutma olayının modellenmesi
Drying of gördes zeolite by microwave and modeling of drying phenomena
- Tez No: 480617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Zeolit mineralleri, Türkiye'nin ihraç ettiği önemli endüstriyel hammaddelerinden biridir. Bu çalışmada Gördes-zeolit numunelerinin dehidrasyonu 2,45 GHz mikrodalga kaynak ile incelenmiştir. Deneyler 5, 10, 15, 20, 25 g kütleli, 0,7; 1,6; 1,6-3, 3-5 mm boyutlarında ve 120, 350, 460, 600, 700 W mikrodalga güçlerinde gerçekleştirilmiştir. Deneysel verilerden nem içeriği ile kuruma süresi arasında bir ilişki elde etmek amacıyla Difüzyon yaklaşımı, Henderson ve Pabis, Logaritmik, Midilli ve Küçük, Page, İki Terimli, İki Terimli Exponansiyel, Verma modelleri olmak üzere istatistiksel olarak toplam sekiz model kıyaslanmıştır. Belirleme katsayısı (r^2 ), standart tahmin hatası (SEE), kalanlarının karalerinin toplamı (RSS), ki kare (X^2) ve ortalama karesel hata (RMSE) istatistiksel değerlere göre, en uygun kurutma modeli sırasıyla üç ve iki parametreye göre Verma ve Page Model denklemi olarak bulunmuştur. Verma ve Page modellerine ait özel katsayılar elde edilmiştir. Belirtme katsayısı (r^2 ) 0,9908 ile 0,9999 arasında değişmiştir. Zeolitin mikrodalga kurutması için aktivasyon enerjisi, Arrhenius denklemine dayanan üstel bir ifade kullanılarak hesaplanmıştır ve 30,84 W/g olduğu bulunmuştur. Üç boyutlu MR grafiği zaman ve m/P'ye göre çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zeolite minerals, is one of the most important industrial raw materials exported by Turkey. In this study surface moisture of Gördes-zeolite samples were examined with 2.45 GHz microwave source. Experiments were carried out 5, 10, 15, 20, 25 g sample mass at 120, 350, 460, 600 and 700 W microwave powers 0.7, 1.6, 1.6-3, 3-5 mm size. In order to obtain a relationship between the moisture content and the drying time with the experimental data total of eight models, Diffusion Approximation, Henderson and Pabis, Logaritmic, Midilli and Kucuk, Two Term, Two Term Exponential, Verma, were compared statistically. According to regression coefficient (r^2 ), standard error of estimate (SEE), residual sum of squares (RSS), chi-square X^2 and root mean square error (RMSE) According to the statistical values, the most appropriate drying model were found to be the Verma and Page Model equation in accordance with three and two parameters respectively. Regression coefficient ranged from 0.9908 to 0.9999. The activation energy for microwave drying of zeolite was calculated using an exponential expression based on Arrhenius equation and was found to be 30.84 W/g. Three-dimensional graph of MR was drawn according to time and m/P.