Tünel kalıp sistemi ile yapılan betonarme perdeli yapıların deprem davranışlarının çerçeveli, perde-çerçeveli yapılarla karşılaştırılması
Comparison of reinforced concrete shear-wall structures constructed by tunnel from system earthquake behaviours with frame, shear wall frame system
  1. Tez No: 128849
  2. Yazar: M. ZİYA ALATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜNEL KALIP SİSTEMİ İLE YAPILAN BETONARME PERDELİ YAPILARIN DEPREM DAVRANIŞLARININ ÇERÇEVELİ, PERDE-ÇERÇEVELİ YAPILARLA KARŞILAŞTIRILMASI M. Ziya ALATAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Rıfat SEZER 2002, 222 sayfa Jüri Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI Yrd. Doç. Dr. Rıfat SEZER Yrd. Doç. Dr. Nail KARA Bu çalışmada, Çerçeve, Perde-Çerçeveli ve Tünel Kalıp Sisteminin deprem davranışlarının ve yapım maliyetlerinin karşılaştırılması için analizler yapılmıştır. Bu analizler, farklı kat ve düzensizlik durumlarında bulunan toplam 36 yapı modelinde yapılmıştır. Statik ve dinamik analizlerin yapılmasında, SAP2000 Nonlineer v-6.11 programından faydalanılmışlar. Dinamik analizde,“Zaman-Tanım Alanında Hesap Metodu”tercih edilmiştir. Bu hesaplarda, Kocaeli depremi yer ivme kayıtlan kullanılmıştır. Deprem hesabında, yapı elemanlarının, süneklik düzeyinin yüksek olduğu kabul edilmiştir. Maliyet hesabında, taşıyıcı sistem, kalıp ve temel göz önüne alınmıştır. Maliyet analizlerinde, Bayındırlık ve İskan Bakanİığı 2001 yılı birim fiyatları esas alınmıştır; Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, taban kesme ve taban devrilme momenti değerlerinin, deprem yer ivme kayıtlarından elde edilen spektrum eğrisine bağlı olduğu görülmüştür. Taban kesme ve taban eğilme momenti maksimum değerleri, sırasıyla 4 ve 6 katlı yapılarda en az değeri olan Tünel Kalıp Sistemine göre, Çerçeveli Sistemde % 56 ve % 46 daha fazla çıkmıştır. 8 katlı yapılarda, en küçük değeri alan Tünel Kalıp Sistemine göre Perde-Çerçeveli Sistemde % 46 daha fazla çıkmıştır. 10 katlı yapılarda ise, minimum değeri olan Çerçeveli Sisteme göre; Tünel Kalıp Sisteminde % 25- daha fazla bulunmuştur. En üst kattaki yer değiştirmelerin en küçük değerleri, Tünel Kalıp' Sisteminde bulunmuştur. Enerji sönümleme değerlerinde ise, en büyük değer Çerçeve Sistemde elde edilmiştir. Tüm modellerde, en küçük titreşim periyodu değerleri, Tünel Kalıp Sisteminde elde edilmiştir. Sonuçlar maliyetler bakımından incelendiğinde, kalıp kullanım sayısının maliyeti etkilediği anlaşılmıştır. Optimum tünel kalıp kullanım sayısının altındaki imalat sayılarında Perde- Çerçeveli Sistem, bu sayısının üstünde ise, Tünel Kalıp Sistemi seçilmesi daha uygun olacağı görülmüştür. Ayrıca zaman tasarrufu gerektirdiği durumlarda, Tünel Kalp Sistemi tercih edilebilir.. - ANAHTAR KELİMELER: Tünel Kalıp Sistemi, Çerçeveli Sistem, Perde-Çerçeveli Sistem, Deprem Davranışı, Dinamik Analiz, Sonlu Elemanlar Metodu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis COMPARISON OF REINFORCED CONCRETE SHEAR - WALL SRUCTURES CONSTRUCTED BY TUNNEL FORM SYSTEM EARTHQUAKE BEHAVIOURS WITH FRAME, SHEAR WALL-FRAME SYSTEM M.ZiyaALATAŞ Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Civil Enginnering Supervisor: Assist. Prof Dr. Rıfat SEZER 2002, 222 pages Jury Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI Assist. Prof Dr. Rıfat SEZER Assist. Prof. Dr. Nail KARA In this study, analysis were made analysis for comparing prices of constructions and earthquake behavior Frame,Shearwall-Frame and Tunnel Form Supporting Systems. These analysis were made in 36 models of constructions of which the floor number and the situations of irregularity were different. Static and dynamic analysis were made by the SAP2000 Nonlineer v-6.11 programmes. The method of calculation in the area of Time- History were prefered for its dynamic analysis. Data from Kocaeli earthquake ground acceleration records were used for calculation. Considering that the level of ductility for elements of construction is high, the metering were found according to building reinforced concrete calculations. The unit prices were taken from Ministry of Public Works for the cost analysis. When the obtained results were investigated analyzed, base shear and moments values were seen bound spectrum grafic. Growth and contary the minimum values of the 4 and 6 floor structures were showed Frame Systems was bigger than-Tunnel Form System 56 and 46 percent. For 8 floor structures, Shear- Wall Frame System were bigger than its minimum values in Tunnel Form System 35 percent. For 10 floor structures, Tunnel Form System was bigger than maximum value showed Frame Systems 25 percent. The minimum displacement of roof joints, was also displayed Tunnel Form Systems. The maksimum energy damping value was also displayed Frame Systems The minimum vibration value were showed by Tunnel Form System. Referring to result of cost, the tunnel form using value were influanced cost of structures. Under the optimum tunnel form using value were selected Shear- Wall Supporting System, upper the optimum tunnel form using value were selected Tunnel Form Supported System is conformable. KEYWORDS: Tunnel Form System, Frame System, Shear- Wall Frame System, Earthquake Behavior, Dynamic Analysis, Finite Elements Method II