Kızılören-Höyük-Derbent (Konya) arasındaki bölgenin florası
Flora of Kızılören-Höyük-Derbent (Konya)
- Tez No: 128877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIZILÖREN - HÜYÜK - DERBENT (KONYA) ARASINDAKİ BÖLGENİN FLORASI SelamiDURUKAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yavuz BAĞCI 2002, Sayfa : 132 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Yavuz BAĞCI Doç. Dr. Mustafa KÜÇÜKÖDÜK Yrd. Doç. Dr. Hüseyin DURAL Bu çalışma 2000-2002 yıllan arasında Kızılören-Hüyük-Derbent (Konya) arasında kalan bölgede gerçekleştirilmiştir. Bu süre içinde 69 familyaya ait 257 cins ve 471 takson tanımlanmıştır. Bunlardan 69 takson endemiktir ( % 14.64 ). Sahada en çok taksona sahip familyalar; Labiatae 57 ( % 12.1 ), Leguminosae 53 (% 11.3), Compositae 48 ( % 10.2 ), Cruciferae 32 ( % 6.8 ), Gramineae 29 ( % 6.2 ) familyalarıdır. Araştırma bölgemiz İran-Turan ve Akdeniz floristik bölgeleri geçiş kuşağında yer almaktadır. Toplanan türlerin floristik bölgelere göre dağılımı şöyledir: İran-Turan 68 ( % 14.44 ), Akdeniz 48 ( % 10.19 ), Avrupa-Sibirya 13 ( % 2.76 ) ve Endemikler 69 ( % 14.64 )' dür. ANAHTAR KELİMELER: Flora, Derbent, Hüyük, Konya
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis FLORA OF KIZILÖREN-DERBENT-HÜYÜK (KONYA) Selamı DURUKAN Selçuk Universty Graduaete School of Natural and Applied Scienses Department of Biologie Supervisor: Asist. Prof. Dr. Yavuz BA?CI 2002, Page: 133 Jury: Asist. Prof. Dr. Yavuz BA?CI AssocPrcf. Dr. Mustafa KÜÇÜKÖDÜK Asist. Prof. Dr. Hüseyin DURAL This study was carried out between Kızılören-Derbent-Hüyük, town (Konya) from 2000-2002. In this period 69 families, 257 genus and 471 species were described. Of all the collected specimens 69 (14.64 % ) taxa endemic. The families which have the most taxa in research area ; Labiatae 57 (12.1 % ), Leguminosae 53 (11.3 % ), Compositae 48 (10.2 % ), Cruciferae 32 ( 6.8 % ), Gramineae 29 ( 6.2 % ). Our research area was placed in the transition zone between Irano- Turanian and Mediterranean floristik region. Total ratios of the collected species according to the floristik regions were as follow: Irano-Turanian 68 (14.44 % ), Mediterranean 48 (10.19 % ), Euro.-Sib.13 ( 2.76 % ) and Endemic 69 ( 14.64 %). KEY WORDS: Flora, Derbent, Hüyük, Konya