Katı atıkların depolanması ve Adapazarı örneği
Solid waste disposal and an example for Adapazarı
- Tez No: 129104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ŞENGÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Düzenli depolama, evsel atık, toksit çöp. Düzenli depolama uygulanacak bölgedeki mevcut alan ve hacmi en etkin şekilde kullanmak için katı atıkların depolama alanına yerleştirilmesi ile ilgili çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler depolama alanındaki topografya koşulları (eğim, tümsek veya çukurların mevcudiyeti) zemin özellikleri, civardaki malzeme (çöpün üzerini örtmek için kullanılan toprak) ocaklarının kapasitesi, ocaklardaki malzemenin karakteristiği, ocakların depolama alanına olan mesafeleri, depolamada kullanılabilecek ekipmanlar ve depo sahasının seçilen işletme özelliklerine göre farklılık gösterir. Bu farklı yöntemler içinde sık uygulananları aşağıdaki gibidir: i. Alan yöntemi, ii. Hendek yöntemi, iii. Çukur yöntemi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Keywords : Regular storing, home churn, toxic garbage There are several methods that are related to storing solid garbages in storing are due to using existing areas where regular storing is being applied on in a most effective way. These methods vary due to topography condition (existing of slopes, holes or small mounds), ground properties, environment material (soil used to cover garbages), capacity of furnaces, characteristics of material, distance between furnaces and storing area, tools that will be used in storing and managing properties of storing area. Frequently used methods among these methods are as follows: i.Area Method, ii. Ditch Method, iii. Hole Method VII