Performance evaluation of mobile internet protocol
Mobil internet protokolü performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 185180
  2. Yazar: BİROL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİR ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda mobil iletişim, İnternet ve IP tabanlı ağlar kadar büyük ilgi görmeğebaşladı. Taşınabilir bilgisayarların gelişmesi ile mobil kullanım artarak hayatımızdakiyerini almaktadır. Kablosuz ağ arayüzlerindeki ve global ağ uygulamalarındaki songelişmeler, mobilite konusunun sistemlerinin kablolu ve kablosuz ağların ilgi alanı içinegirmesini sağlamıştır.Mobil IP, mobil iletişimde günümüzde en ümit verici protokol olarak kabulgörmektedir. Mobil IP IETF (Internet Engineering Task Force) tarafından IPv4 üzerine,İnternet üzerinde Mobil IP ihtiyacını karşılamak amacı ile geliştirilmiştir. Temel MobilIP (Mobil İnternet Protokolü) de, paketler mobil kullanıcıya ev sahibi sunucu üzerindengeçerek giderler. Bununla beraber mobil kullanıcıdan, karşıdaki kablolu ağda bulunankullanıcıya paketler direk gönderilirler. Bu asimetrik yönlendirme, özellikle karşıkullanıcının mobil kullanıcıya yakın olma durumunda, üçgen yönlendirme diyeadlandırılmaktadır. Bu üçgen yönlendirme problemine çözüm getirmek ve karşıkullanıcı ile direk haberleşebilmek için optimize edilmiş Mobil IP yönlendirme methodugeliştirilmiştir. Üçgen yönlendirme problemini çözmek Mobil IP nin temel konularındanbiridir. IETF tarafından geliştirilen optimize edilmiş yönlendirme metodu bu sorununçözümü için geliştirilmiştir. Bununla beraber günümüzde bu problemi çözmeye yönelikbir çok metod geliştirilmiş olsa da en çok kabul gören optimize edilmiş yönlendirmemetodudur. Fakat Optimize edilmiş yönlendirme methodu da henüz yeterli etkinliğeerişmemiş olup üzerinde araştırma ve geliştirme çalışmaları devam etmektedir.Bu tezde, Mobil IP ve Optimize edilmiş yönlendirmeli Mobil IP protokollerininperformans değerlendirmesi yapılmıştır. NS2 benzeticisi (Network Simulator 2)kullanarak ?Temel Mobil IP? ile ?Optimize Edilmiş Mobil IP? protokollerininbaşarımları, paket gecikmeleri ve paket kayıpları yönlerinden karşılaştırılmıştır.Simulasyon yapılırken, mevcut uygulmaya, gerekli düzenleme ve eklemeler yapılaraksonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent advances in wireless network interfaces and the implementation of theglobal networks make host mobility an issue of interest both in wireless and wirednetworks. The most promising protocol proposals for handling of host mobility in IPnetworks are Mobile IP. Mobile IP built on IPv4, was designed by (Internet EngineeringTask Force) to serve the needs of supporting portable IP addresses on Internet. In thebasic Mobile IP protocol, datagrams going to the mobile node have to travel through thehome agent when the mobile node is away from home network. This asymmetricrouting, called Triangle Routing, is generally far from optimal, especially when thedestination node is close to the mobile node. Eliminating the Triangle Routing problem,in order to improve network efficiency, is one appealing topic in Mobile IP.Route Optimization eliminates Triangle Routing problem but it does not solvepacket loss problem during handoff periods. Smooth handoff and buffer supports areadded Route Optimized Mobile IP to reduce packet loss during handoff periods andimprove Mobile IP performance. Route optimization with smooth handoff extends theregistration protocol to inform the mobile node?s previous foreign agent about themobile node movement to a new foreign network. But there is some packet loss beforeprevious foreign agent extension is received. Agent buffering mechanism with smoothhandoff packets eliminates this packet loss by buffering and re-tunneling the bufferedpackets to the mobile node?s new foreign agent along with any future packets. Hence,packet loss during handoff can be completely eliminated.In this thesis performances of Mobile IP and Route Optimization Mobile IPprotocols are evaluated and compared. For this study, Network Simulator 2 (NS2) isused. In the simulation, Route Optimization with buffer and smooth handoff isimplemented to increase performance. Packet loss, end-to-end delay, and throughput areconsidered as performance.Index Terms—Mobile Internet Protocol, route optimization, smooth handoff,Mobile IP routing protocols.