Analysis and design of a tall building with aluminum cladding
Alüminyum giydirme cepheli bir yapının analizi ve dizaynı
- Tez No: 129356
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET ALÜMİNYUM GİYDİRME CEPHELİ BİR YÜKSEK YAPININ ANALİZİ VE DİZAYNI Yüksek yapılarda yüklerin önem seviyelerini ve çeşitli yükler altındaki davranışlarının anlamak için taşıyıcı sistemi betonarme çekirdek sistem ve çevre çelik kolonlardan oluşan 45 katlı bir gökdelenin modellenmesi, analiz ve dizaynı ET AB S programında yapılmıştır. Kat yüksekliği 4 m olup binanın toplam yükseliği 180m'dir. Gökdelenlerin yüksekliğinden ötürü, rüzgar yükü bu tür yapılarda önemli olduğundan, deprem yükü ile birlikte yatay yük olarak dikkate alınmıştır. Ayrıca bu tezde, gökdelen türü yapılara etkiyen rüzgar basıncının bina yüzeyi üzerindeki dağılımı ve ona bina geometrisinin etkisinin etkiside araştırılmıştır. Özellikle köşe noktalarının şeklinin değiştirilmesinin rüzgar basıncı katsayılarına oldukça önemli etkisi vardır. Ayrıca, komşu binaların, binanın geometrisi ve yüksekliğinden kaynaklanan salınımların rüzgar basıncına etkileride araştırılmıştır. Yüksek yapılarda yaygın kullanılan alüminyum giydirme cephe sistemleri yapısal ve performans açılarından araştırılmıştır. Bu sistemler gökdelen yapılarına estetik görünüş, yüksek ışık geçirgenliği, düşük veya yüksek ışın geçirgenliği ısı ve ses yalıtımı, sızdırmazlık ve yangın direncine sahip sistemler olarak tasarlanırlar. Camın özellikleri kendi hamuruna bir miktar metal oksit katmakla, yüzeyini kaplamakla veya farklı düzenlemelerini yaparak istenilen seviyelere çıkarılabilir. Rüzgar, deprem, sıcaklık farkının bu sistemlere etkilerini ve bu yüklerin etkisi atlında sistemini dayanımını araştırmak için Sap2000 Programında bir giydirme sistemi 4 mm, 5 mm, 6 mm cam kalınlıkları için modellendi, analiz edildi. Daha sonra analiz sonuçları kıyaslanarak dizayn edilmiştir. Camın kalınlığının kendi dayanımına etkisini araştırmak için giydirme cephenin görünür kısmı tam ve mafsallı mesnet halleri ve 4 mm, 5 mm, 6 mm cam kalınlıkların için araştırılmıştır. Bunların sonuçların önceki model sonuçları ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS AND DESIGN OF A TALL BUILDING WITH ALUMINUM CLADDING A 45-Story tall building whose structural system consists of a reinforced concrete core system and steel perimeter columns is modeled, analyzed and designed in ETABS Software Package to understand the importance level of the loads acting on this type structure and the behavior of tall building under the effect of them. Total height of this high-rise is 180 m and thus, especially wind effect on such a building becomes significant and it should be taken into account with earthquake load as lateral loads. Addition to this, building geometry effect on wind pressure value and its distribution on building surfaces is investigated. Moreover, corner modification and aerodynamic phenomena, namely buffeting, galloping and flutter that have quite significant effects on wind pressure coefficients of high-rise structures are also investigated. Apart from this, aluminum cladding systems are investigated from structural and their performance viewpoints. This examination includes their construction purposes, some of which are to provide esthetic appearance to high-rise structures, high or low light and radiation permeability, waterproofness, heat and sound insulation, and fire resistance. Especially, glass properties could be changed so as to obtain the performances related to them by means of adding metal oxide into its matrix, covering its surface or applying it with different arrangement. In order to investigate wind and earthquake load and also temperature difference effects on cladding systems and also their strength under the effect of these loads, a cladding system is modeled, analyzed and designed in SAP2000 Software Package for 4 mm, 5 mm, 6 mm glass thickness, and then the results obtained from these analysis are compared. Related to this, glass thickness effect on its strength is also investigated by modeling visible region of cladding system with full restraint and hinge restraint cases for 4 mm, 5mm, and 6 mm glass thicknesses in SAP2000 Program. Their results are compared with that of former cladding model.