Integrated lot sizing for a single-supplier, multiple-retailer supply chain under asymmetric information
Asimetrik bilgi altında tek tedarikçili çok perakendecili tedarik zincirinde bileşik parti ölçeklemesi
  1. Tez No: 129357
  2. Yazar: BURCU BARIŞ KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET ASİMETRİK BİLGİ ALTINDA TEK TEDARIKÇILI ÇOK PERAKENDECİLİ TEDARİK ZİNCİRİNDE BİLEŞİK PARTİ ÖLÇEKLEMESİ Bu çalışmanın amacı, tek bir tedarikçinin tek bir ürünü, son tüketiciye satan pe rakendecilere satarak oluşturduğu tedarik zincirini incelemektir. Perakendecilerin satış hacmi, kendilerince, bilinen talep fonksiyonlarına dayanarak belirlenmektedir. Tedarik zinciri literatüründe, tedarik zincirini merkezi bir planlayıcı ile ya da kontrat adı veri len bir eşgüdüm semasıyla koordine etmeye çalışan araştırmalarda artış görülmektedir. İncelediğimiz bu problem için, tam bilgi altında merkezi bir çözüm ve merkezi olmayan sistemde mükemmel eşgüdüm sağlayan bir kontrat bulunmaktadır. Çalışmamızda tam bilgi varsayımını gevşeterek perakendecinin kendi maliyet yapısı hakkında özel bil giye sahip olduğunu öngörülmüştür. Deneysel bir kurgu altında, Stackelberg oyu nunda asimetrik bilginin tedarik zincirinin başarımına olan etkisi incelenmiştir. Eş ve eş olmayan perakendeciler için eşgüdümlü ve eşgüdümsüz sistemlerde bir dizi vakayı karşılaştırdık. Tam bilgi altında mükemmel eşgüdüm sağlayan kontratın, asimetrik bilgi altında sistemi koordine etmekte başarısız olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INTEGRATED LOT SIZING FOR A SINGLE-SUPPLIER, MULTIPLE-RETAILER SUPPLY CHAIN UNDER ASYMMETRIC INFORMATION The aim of the research is to study a supply chain where a supplier distributes a single product to retailers, who in turn sell the product to consumers. Sales volumes of the retailers are endogenously determined on the basis of known demand functions. In the supply chain literature, an increasing body of work studies how a supply chain can be coordinated via a central planner or via a coordination scheme, a contract. For this specific problem, we are given the centralized solution and coordination mechanism that perfectly coordinates the decentralized supply chain under full information assumption. We relax the full information assumption and assume that the retailers have private information about their cost structure. We investigate the effect of asymmetric infor mation on the supply chain performance in a Stackelberg game under an experimental setting. For identical or non-identical retailers, we compare a range of cases with re spect to coordination or no coordination. We show that the perfect contract under full information fails to coordinate the system under asymmetric information.