An Investigation on seismic resistance of reinforced concrete industrial chimneys
Betonarme endüstriyel bacaların deprem dayanımı araştırması
- Tez No: 129358
- Danışmanlar: DR. SAMİ AND KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET BETONARME ENDÜSTRİYEL BACALARIN DEPREM DAYANIMI ARAŞTIRMASI Betonarme bacaların kuvvetli yer hareketinin etkisiyle oluşan tepkilerini inceleyen çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. 17 Ağustos 1999 Kocaeli depreminde yıkılan 115m yüksekliğindeki baca çok nadir bir tecrübedir. Bu çalışma çökmenin nedenlerini araştırmaktadır. Yıkılan baca ve ona çok benzeyen hasarsız bacaya uygulanan deprem talebi, deprem sırasında kaydedilen yer hareketleri kullanılarak belirlenmiştir. İncelenen bacaların kapasiteleri deprem talebiyle karşılaştırılmıştır. Çöken bacanın eğilme momenti kapasitesi duman kanalı civarında aşılmıştır ve duman kanalı bölgesinde kopma olasılığının çok yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu öngörü depremden sonra yapılan incelemelerle örtüşmektedir. Kapasite problemine ek olarak, büyük bir duman kanalı, ek yeri başarısızlığı, yetersiz pas payı ve sargılama eksikliği çöküşte etken olan diğer önemli faktörlerdir. Depreme dayanıklı tasarım yönetmeliklerinin bahsedilen özelliklere etkileri incenmiş ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN INVESTIGATION ON SEISMIC RESISTANCE OF REINFORCED CONCRETE INDUSTRIAL CHIMNEYS There are very limited numbers of case studies concerned with the response of reinforced concrete chimneys under the action of strong ground motion. On August 1 7, 1999 Kocaeli earthquake, collapse of an 115m height reinforced concrete chimney was a very rare experience. The present study evaluates the causes of the failure. The seismic demands imposed on the collapsed chimney and a similar survived chimney are determined with regard to the ground motions recorded during the earthquake. The capacities of the inspected chimneys are compared with the seismic demand. The flexural capacity of the collapsed stack was exceeded and a failure is determined to be very probable at the duct region. This prediction matches with the inspections after the earthquake. In addition to capacity problem, a large duct, splice failure, insufficient concrete cover and lack of confinement are the other significant issues involved in the failure. Seismic design codes' provisions about these features are assessed and presented.