Selective low temperature carbon monoxide oxidation in H2-rich gas streams over zeolite and activated carbon upported catalysts
Hidrojence zengin gaz karışımlarında zeolit ve aktif karbon destekli katalizörlerin üzerinde düşük sıcaklıkta seçici karbon monoksit oksitlenmesi
  1. Tez No: 129386
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERHAN AKSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET HİDROJENCE ZENGİN GAZ KARIŞIMLARINDA ZEOLİT VE AKTİF KARBON DESTEKLİ KATALİZÖRLERİN ÜZERİNDE DÜŞÜK SICAKLIKTA SEÇİCİ KARBON MONOKSİT OKSİTLENMESİ Bu projenin amacı, zeolite ve aktif karbon (AC) destekli katalizörleri test ederek hidrojence zengin bir gaz karışımında düşük sıcaklıkta karbon monoksit oksitlenmesinde yüksek etkinlik ve seçicilik gösterecek katalizörü veya katalizörleri bulmaktır. Üç çeşit aktif karbon, sırasıyla, (i) HC1 ile yıkanmış aktif karbon, (ii) hava ile oksitlenmiş ACİ, ve (iii) HNO3 ile oksitlenmiş AC13, AC yüzey kimyasının AC-destekli katalizörlerin katalitik performansına etkisinin incelenmesi amacıyla katalizör destek maddesi olarak kullanılmıştır. Düşük sıcaklıkta seçici CO oksidasyon reaksiyonu için etkin metal olarak iki çeşit soy metal, özellikle Pt ve Au, kullanıldıldı. SnC«2 ve CeCVnin reaksiyon aktivitesinde ve seçiciliğindeki destekleyici etkisini görmek için Pt- ve Au- bazlı iki metal içeren katalizörler de hazırlandı. Ayrıca, iyon değiştirme yöntemiyle hazırlanmış Mordenite AW-300 and Zeocat FM-8 destekli altm katalizörlerin de katalitik aktiviteleri test edilmiştir. Reaksiyon testleri 120 °C ve 150°C'de atmosferik basınç altnda beslenme bileşimi % ICO, 1% O2, 60% H2 ve tümleyen He olacak şekilde yapılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki: AC destekli katalizörlerin aktivitesi reaksiyondan önce uygulanan indirgenme sıcaklığındaki artış ile yülcselmiştir. % 1 CeOx-% 1 Pt /AC ve %0.25 Sn0x-%1 Pt/AC kataüzörlerinin oksitlenmiş AC destekli olanları için oksitlenmemiş olanlarıyla karşılaştırıldığında daha yüksek etkinlik seviyeleri gözlemlenmiştir. Bu katalizörlerin arasında, en yüksek aktivite yüzde seksenlik etkinlik ile % 0.25SnOx -% 1 Pt/AC2 elde edilmiştir. Tek metalli ve iki metalli üç çeşit aktif kabon ve zeolite üzerinde desteklenmiş altın katalizörleri deney koşullan altında sıfır etkinlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SELECTIVE LOW TEMPERATURE CARBON MONOXIDE OXIDATION IN H2-RICH GAS STREAMS OVER ZEOLITE AND ACTIVATED CARBON SUPPORTED CATALYSTS The aim of this project was to test a series of zeolite and activated carbon supported catalysts in order to determine one or more catalysts that had sufficient low-temperature activity for the selective oxidation of carbon monoxide in hydrogen-rich streams. Three types of activated carbon, namely (i) grinded and HC1 washed activated carbon (ACİ), (ii) air oxidized ACİ, and (iii) HNO3 oxidized ACN3, were used as catalyst support to investigate the effect of surface chemistry of AC support on the catalytic performance of AC supported catalysts. Two different noble metals, specifically Pt and Au, were used as active metals for low temperature preferential CO oxidation reaction. Pt- and Au- based bimetallic catalysts were also prepared to see the promoting effects of SnC«2 and CeC«2 on the reaction activity and selectivity. Besides, the catalytic activity of Mordenite AW-300 and Zeocat FM-8 supported gold catalysts, which had been prepared by ion-exchange method, were also tested. The reaction tests were performed at 120°C and 150°C under atmospheric pressure with a reactant gas composition 1% CO, 1% O2, 60% H2 and balance He. The results have shown that the activities of AC supported catalysts increased with the increase in the reduction temperature applied prior to reaction. Higher conversion levels were observed for 1% CeOx-l% Pt /AC and 0.25% SnOx - 1% Pt/AC catalysts supported on oxidized AC supports compared to those prepared on non-oxidized support. Between these catalysts, the highest activity, ca. 80 per cent CO conversion, is obtained on 0.25% SnOx - 1% Pt/AC2. Monometallic and bimetallic Au catalysts on all three AC and zeolite supports gave zero CO conversion under the experimental conditions.