The Relationship between mathematics performance, attitudes toward mathematics, grade level and gender
Matematik performansı ve matematiğe karşı tutum ile bunlara bağlı değişkenlerin sınıf ve cinsiyet farklılıklarına göre ilişkisi
  1. Tez No: 129409
  2. Yazar: NİHAT AÇIKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
VI ÖZET MATEMATİK PERFORMASI VE MATEMATİĞE KARŞI TUTUM İLE BUNLARA BAĞLI DEĞİŞKENLERİN SINIF VE CİNSİYET FARKLILIKLARINA GÖRE İLİŞKİSİ Bu çalışmada; öncelikli olarak matematik performansı ile öğrencilerin matematiğe karşı tutumları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu iki değişkene ek olarak ailelerin matematiğe karşı tutumlarının öğrenciler tarafından algılanması, öğrencilerin matematiğin yararına ilişkin algılamaları, kendilerinin matematiğe yetenekli olup olmadıklarına ilişkin algılamaları ve matematiğin kaygı verici bir alan olup olmadığına ilişkin algılamaları arasındaki ilişkiler de araştırılmıştır. Bu ilişkiler sadece toplam bir popülasyon olarak incelenmemiş aynı zamanda altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflara gore ne gibi farklılıklar gösterdiğine de bakılmıştır. Tüm bu ilişkilerin cinsiyete gore farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırma altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflar üzerinde yapılmış, matematik performans ölçümlerine ek olarak öğrencilerin bahsedilen değişkenlere karşı tutumları Matematik Tutum Ölçeği (MATT) kullanılarak ölçülmüştür. Veriler bilgisayar programı SPSS yardımı ile Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı tekniği ve Tek Yönlü Değişke Analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında matematik performansı, öğrencilerin matematiğe karşı tutumu, ailelerin matematiğe karşı tutumlarının öğrenciler tarafından algılanması, öğrencilerin matematiğin yararına ilişkin algılamaları, kendilerinin matematiğe yetenekli olup olmadığına ilişkin algılamaları ve matematiğin kaygı verici bir alan olup olmadığına ilişkin algılamaları arasında pozitif ve negatif anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN MATHEMATICS PERFORMANCE, ATTITUDES TOWARD MATHEMATICS, GRADE LEVEL AND GENDER The purpose of this study was to investigate the relationship between mathematics performance and attitudes toward mathematics taking into consideration perceived attitudes of parents toward mathematics, perceived usefulness of mathematics, perceived math ability of students and mathematics anxiety in terms of grade level and gender differences. Tests measuring mathematics performances and attitudes were administered to students in grades six through eight. The Math Attitude Scale (MATT) were used to measure the student attitudes. The design used in this study is the basic correlational design. Correlation coefficient matrices were formed with mathematics performance scores and scores from the sub-scales obtained for each member of the subjects in terms of their grade level and gender differences. Also one-way analysis of variance (ANOVA) was used to determine the differences between the groups sixth, seventh and eighth graders for mathematics performance scores and for each sub-scale. In order to determine differences between males and females for mathematics performance scores and for each sub-scale, t-test was applied. Positive and negative significant correlations were found between the variables mathematics performance, attitudes toward mathematics, perceived attitudes of parents toward mathematics, perceived usefulness of mathematics, perceived math ability of students and mathematics anxiety.