İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin matematiğin doğası ve matematik öğretimi hakkındaki inançları
4th and 5th grade elementary school students' beliefs about the nature of mathematics and the teaching of mathematics
  1. Tez No: 191046
  2. Yazar: ASLAN KAYAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Öğrencilerin matematik hakkındaki inançları ile performansları, inançları ilematematiğe yönelik tutumları, ve inançları ile başarıları arasında ikili ilişkiler vardır.Öğrencilerin inançlarını anlamak bizlere, olumlu inançlarını destekleme ve olumsuzinançlarını daha az olumsuz olma ya da olumlu olma yönünde değiştirme fırsatı verecektir.Bu çalışma Bursa li'nin bir ilçesinde yapılmıştır. Çalışmaya üç ilköğretim okulundantoplam 276 kişi katılmıştır. Katılımcıların 137'si 4.sınıf, 139'u da 5.sınıf öğrencisidir.Verilerin toplanması için ?Matematiğin Doğası Hakkındaki nançlar? ölçeği ile ?MatematikÖğretimi Hakkındaki nançlar ? ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçeklerin geçerlik ve güvenirlikanalizleri yapılmıştır. Çalışmanın modeli ?önceden var olan farklılıkları karşılaştıran çalışma?ve ?kesitlemesine izleme? olarak kullanılmıştır. Hipotezler çok yönlü varyans analizikullanılarak 0,025 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Ölçeklerin uygulanmasından sonraayrıca öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler, her okuldan 4'er kişi olmak üzeretoplam 12 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın sonuçlarına göre; 1.Öğrencilerin, matematiğin doğası ve matematiköğretimi hakkındaki inançlarında okullara göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur;2. Öğrencilerin, matematiğin doğası ve matematik öğretimi hakkındaki inançlarında başarıdüzeylerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vardır. 3. Öğrencilerin, matematiğindoğası ve matematik öğretimi hakkındaki inançlarında sınıf seviyelerine göre istatistikselolarak anlamlı bir farklılık yoktur.lköğretim okullarındaki öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu hem matematik dersinisevmekte, hem de matematiği uğraşmaya değer bir alan olarak görmektedirler.Öğrencilerimizin matematiği etkili öğrenmeleri, matematiğe değer vermeleri ve daha iyi birzihin gelişimi göstermeleri için araştırmacılara, velilere, idarecilere ve biz öğretmenleregörevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
there are reciprocal relationships between students? beliefs about mathematics andtheir mathematical performence; students? beliefs about mathematics and their attitude towardmathematics; and students beliefs about mathematics and their success. To understandstudents? beliefs about mathematics will give us the opportunity to support their positivebeliefs about mathematics and to change their belief to be less negative or to be positive.The study is carried out in a district of Bursa with 137 4th grade and 139 5th grade,with a total of 276 students from 3 different elementary schools. Beliefs about the nature ofmathematics and beliefs about the teaching of mathematics scales were utilized. Thereliability of these scales were tested. For the present study the causal comparative study andcross sectional survey method were used. The hypotheses of the present study were tested byusing multivariate analysis of variance at the significance level 0,025. After utilizing thescales, four students from each of the three schools, with a total of 12 students wereinterviewed.The results of the study indicated that; 1.There was no statistically significant meandifference among the students according the schools they enrolled, on beliefs about the natureof mathematics and beliefs about the teaching of mathematics; 2. There was statisticallysignificant mean differences among the students who have different mathematics achievementlevel in terms of beliefs about the nature of mathematics and beliefs about the teaching ofmathematics. 3. There was no statistically significant mean difference among the studentsaccording the grade level, on beliefs about the nature of mathematics and beliefs about theteaching of mathematics.Most of the elementary school students liked mathematics and believed thatmathematics was a field which was worth to strive for. Researchers, students? parents, andteachers have responsibilities to make our students learn mathematics effectively, toappreciate mathematics and to have a better intelligence development.