Effect of lime and compactive effort on hydraulic conductivity of clay liners in laboratory and in situ scales
Kireç ve sıkıştırma enerjisinin laboratuvar ve arazi boyutlarında kil kaplamalarının hidrolik geçirgenliğine etkisi
- Tez No: 129434
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET KİREÇ VE SIKIŞTIRMA ENERJİSİNİN LABORATUVAR VE ARAZİ BOYUTLARINDA KİL KAPLAMALARININ HİDROLİK GEÇİRGENLİĞİNE ETKİSİ Bu proje, kireç ilavesinin ve uygulanan mekanik enerjinin etkilerini bulabilmek için, laboratuvar ve arazi boyutlarında yapılan hidrolik geçirgenlik deneylerini kapsamaktadır. Hidrolik geçirgenliği düşük ama işlenilebilirliği az olan yüksek plasitiseli killerin kireç ile stabilize edilerek, işlenebilirliğinin arttığı bilinmektedir Ayrıca, literatürden de bilindiği gibi kireç flokülasyona neden olarak boşlukları artırmaktadır. Bu olumsuz etki yüksek enerjili sıkıştırma enerjisi kullanılarak bertaraf edilebilir. Bu amaçla, laboratuvarda, farklı kireç ilavesi ve sıkıştırma enerjileri ile hazırlanmış numuneler üzerinde, üç eksenli ve sabit duvarlı geçirgenlik aletlerinde geçirgenlik ölçülmüştür. Sonuçlar, kireç ilavesi ile hidrolik geçirgenliğin arttığını göstermiştir. Sabit duvarlı geçirgenlik aletlerinde, artan sıkıştırma enerjisinin hidrolik geçirgenliğe etkisi görülmüştür. İkinci aşamada, arazide saf kil ve kireç ilave edilmiş, ve farklı sıkıştırma enerjileri ile sıkıştırılmış bölümlerden oluşan bir kil kaplama imal edilmiş ve Türkiye'de ilk kez uygulanan, ABD'de ise çok yaygın olarak kullanılan Kapalı Çift Halkalı İnfiltrometre" aletleri kullanılarak, infiltrasyon deneyleri yapılmıştır. Sonuçlar, arazi şartlarında da, kireç ilavesi ile hidrolik geçirgenliğin arttığını göstermiştir. Elde edilen değerler, laboratuvarda elde edilen değerlerin üzerindedir. Projenin son aşamasında, kireç ile stabilize edilen killerde, çöp sızıntı suyunun hidrolik geçirgenliğe etkisi araştırılmıştır. Kullanılan kilde, çöp suyunun, saf ve kireç ile stabilize edilmiş numunelerin hidrolik geçirgenliğini etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECT OF LIME AND COMPACTIVE EFFORT ON HYDRAULIC CONDUCTIVITY OF CLAY LINERS IN LABORATORY AND IN- SITU SCALES This project consisted of experiments conducted in laboratory and in-situ scales in order to find the effects of lime and mechanical energy on hydraulic conductivity of clay liners. It is well known that lime stabilization increases the workability of high plasticity clays, which provide low hydraulic conductivity. It is also noted in the literature that lime increases the pore volume in the soil due to flocculation, and increasing the compactive effort can be a way of decreasing the volume of pores. In this study, hydraulic conductivity tests were conducted in flexible wall and rigid wall permeameters with plain and lime stabilized samples prepared different compactive efforts. The results revealed that, lime increased the hydraulic conductivity of clay. Effect of increasing compaction energy was significant in rigid wall permeameters. In the second stage of the project, infiltration tests were conducted on a test pad, which consisted of plain and lime stabilized clay sections compacted with different compaction energies. Sealed Double Ring Infiltrometers (SDRI) were used for infiltration testing. Testing with SDRI was first to be done in Turkey, whereas it is a common procedure in USA. The results revealed that hydraulic conductivity values increased with lime addition also at in-situ scales. Hydraulic conductivity values were higher than those obtained in the laboratory. The last part of the project consisted of laboratory hydraulic conductivity experiments on plain and lime stabilized clay with leachate as permeant. The results revealed that, leachate did not have any significant effects on hydraulic conductivity of plain and lime stabilized samples.