Analysis and modeling of multi-gate mosfet structures
Çok kapılı mosfet yapılarının analizi ve modellenmesi
  1. Tez No: 129439
  2. Yazar: KORAY KARAHALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNHAN DÜNDAR, PROF. DR. ÖMER CERİD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET ÇOK KAPILI MOSFET YAPILARININ ANALİZİ VE MODELLENMESİ Çok kapılı MOSFET yapıları için analitik modeller sunulmaktadır. Analitik yaklaşımlarda ortaya çıkan transistor yapısıyla ilgili matematiksel problemler, yaklaşık çözümleriyle birlikte ve ortaya konan analitik modellerle tartışılmaktadır. Her model sonucu farklı kombinasyonlarla, simülasyon sonuçları ile kıyaslanmıştır. Değişik yaklaşımlar arasında en uygun olanı, basitlik ve uyumluluk unsurları göz önüne alınarak seçilmiştir. Seçilen model yanal alan mobilite etkisini de analitik formunda barındırmaktadır, bu etki özellikle söz konusu transistor yapısı için önem kazanmaktadır. İleri sürülen model, transistorun karakteristiğini belirlemek için gereken parametrelerin çıkarılmasına el verecek ölçüde basittir. Bunun yanısıra modelden elde edilen sonuçlar simülasyon sonuçları ile iyi bir uyum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS AND MODELING OF MULTI-GATE MOSFET STRUCTURES Several analytical models are presented for dual-gate MOSFET structures. The mathematical difficulties of the analytical approaches related to device structure are discussed with approximate solutions to the problem, and with the analytical models proposed. Each of the results obtained from these models is compared with the extensive simulations. Among the different approaches, the most appropriate one is chosen ac cording to the criteria of simplicity and the degree of matching. The model chosen includes lateral field dependent mobility effect in its analytical form, which is especially important for this device. It is simple enough to allow fur ther derivations of the device parameters that are required for characterization of the device. Furthermore, results obtained from the model are in good agreement with the simulation results.