Nerium oleander (Apocynaceae) bitkisinin kök, yaprak ve gövde ekstrelerinin lösemi hücrelerine sitotoksik etkileri
Cytotoxic effects of root, leaf and stem extracts of Nerium oleander (Apocynaceae) on leukemic cells
  1. Tez No: 129487
  2. Yazar: NEVRUZ TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE AKGÜN DAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Apocynaceae familyasına ait Nerium oleander (zakkum), içerdiği glikozitlerden dolayı belli bir dozun üzerinde alındığında ölüme yol açan toksik bir bitkidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, bitkinin ekstresinin bazı kanser türlerinin iyileşmesinde etkili olduğu saptanmıştır. Kanser hücreleri verilen ilaçlara karşı dirençlidirler. Bu direnci oluşturan mekanizmalardan birisi, hücre membranında bulunan P-gliko- proteindir (P-gp). Çalışmamızda, Nerium oleander' in, in vitro olarak HL60, K562 lösemik hücre serileri ve lösemili hastalardan alınan kemik iliği hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerini ve P-gp 'in bu etkideki rolünü incelemeyi amaçladık. Nerium oleander' den elde ettiğimiz üç ekstrenin (yaprak, gövde, kök) 6 'şar farklı konsantrasyonu ( 1000, 500, 50, 5, 0.5, 0.05 ng/ml) hazırlandı. Sitotoksite testi olarak MTT (methyl- thiazol- tetrazolium-5 mg/ml) yöntemi kullanıldı. Her üç ekstrenin ilk üç konsantrasyonunun (1000, 500, 50 ug/ml) belirgin antilösemik etkileri olduğu görüldü. Yaprak ve kök ekstresinin gövde ekstresinden daha toksik olduğu belirlendi. Hücrelerin içerdikleri P-gp miktarları flov sitometri (flow cytometry) aleti ile ölçüldükten sonra yaprak, gövde ve kök ekstreleri ile lösemik hücreler bir gece inkübe edildi. İnkübasyondan sonra hücrelerin P-gp miktarlarında azalma görüldü. Bu sonuç, Nerium oleander ekstresinin P-gp pompasını inhibe ederek hücre üzerindeki sitotoksik etkisini arttırdığını düşündürmektedir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nerium oleander, which belongs to Family Apocynaceae, is a toxic plant that causes death because of the glycosides it contains, when taken over a certain dose. In recent studies, it was determined that the extract of this plant is effective to treat some types of cancer. Cancer cells are resistant to toxic drugs. One of the mechanisms of resistance is P-glycoprotein (P-gp), which is a cell membrane-bound protein. In the present study we aimed to investigate in vitro the cytotoxic effects of Nerium oleander on the HL60 and K562 leukemic cell lines and the bone marrow cells from leukemia patients, and the role of P-gp in cytotoxicity. Six different concentrations (1000, 500, 50, 5, 0.5, 0.05 u.g/ml) of each three extracts (leaf, stem and root) were applied. MTT (methyl- thiazol- tetrazolium-5 mg/ml) was employed as a cytotoxicity test. It was observed that concentrations of 1000, 500 and 50 ug/ml from each extract possess marked antileukemic effects. The leaf and roof extracts were seen to be more toxic than the stem extract. P-gp amounts of the test cells were measured by flow cytometry, and then, the leukemic cells were incubated with the leaf, stem and root extracts overnight. After the period of incubation, measurements showed decreased levels of P-gp in the cells. These results make us think that the extracts from Nerium oleander exert their cytotoxic effects by inhibiting the P-gp pump in the cells.