Lipaz ve üreaz enzimlerinin çeşitli taşıyıcılara immobilizasyonu
Immobilization of lipase and urease enzymes on the various supports
  1. Tez No: 129491
  2. Yazar: CANAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET LİPAZ VE ÜREAZ ENZİMLERİNİN ÇEŞİTLİ TAŞIYICILARA İMMOBİLİZASYONU Enzimler substratları üzerindeki spesifik aktivasyon güçlerine bağlı olarak katalitik özelliklere sahip proteinlerdir. Serbest enzimlerin bioteknolojik işlemlerde kullanımı, maliyetlerinden dolayı ve katalitik işlemden sonra reaksiyon ortamından ayrılmalarının ve tekrar kullanılmalarının imkansızlığı nedeniyle kısıtlıdır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için bioteknolojistler enzimleri immobilize ederek reaksiyon ortamından kolaylıkla ayrılabilen katalizörler elde edilmiştir. Enzim immobilizasyonu bir enzimin çözünmeyen bir desteğe bağlanmasıdır. Enzim süzme veya dekante etme yoluyla kolaylıkla tekrar elde edilir, immobilize edilmiş bir enzimin tekrar elde edilmesi ve daha sonra yeniden kullanımı enzim-katalizli reaksiyonların yararlılığını arttırmıştır. Immobilize enzimler çeşitli avantajlarından dolayı gıda teknolojisinde, bioteknolojıde ve analitik kimyada kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan immobilizasyon teknikleri kovalent bağlama, sentetik veya doğal makromoleküler bileşikler ve mikro enkapsülasyondur. Bu çalışmada lipaz enzimi alumina, bentonit üzerine adsorpsiyon; amberlit reçinesi üzerine iyonik bağlanma; gözenekli cama kovalent bağlanma yöntemi ile immobilize edildi. Üreaz enzimi ise alumina üzerine adsorpsiyon, amberlit reçinesi üzerine iyonik bağlama ve gözenekli cama kovalent bağlanma yöntemi ile immobilize edildi. Her immobilizasyonu takiben Lowry Metodu ile protein miktarı tayin edildi ve immobilizasyon yüzdesi hesaplandı. Enzim aktivitesi spektrofotometrik olarak tayin edildi Protein içeriğine ve enzim aktivitesine dayanarak, dümina, bentonit amberlit ve gözenekli cam üzerine immobilize edilen enzimin yeterli enzim aktivitesi gösterdiği kanıtlandı. Böylece her immobilize enzim için katalitik karakterizasyon tayinleri gerçekleştirildi. İmmobilizasyon işlemleri enzimler için iyi bir depolama kararlılığı, pH ve optimum sıcaklık sağladı. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY IMMOBILIZATION OF LIPASE AND UREASE ENZYMES ON THE VARIOUS SUPPORTS Enzymes are proteins that have catalytic properties owing to their powers of spesific activation of their substrates. Employment of free enzymes in biotechnological process is limited owing to their cost and to the impossibility of recovering and separating them from the reaction medium after the catalytic process. To overcome these difficulties, biotechnologists have immobilised the enzymes, this obtaining catalysts which are easily separable from the reaction medium. Enzyme immobilization is the attach ment of an enzyme to an insoluble support, an enzyme is recovered easily by filtration or decantation. The ability to recover and subsequently reuse an immobilized enzyme increases the utility of enzyme - catalyzed reactions.Immobilized enzymes are used in food technology, biotechnology, biomedicine and analytical chemistry because of their various advantages. Most commonly used immobilization techniques were covalent binding and micro encapsulation with different carrier synthetic or natural macromolecular compounds. In this study, lipase enzyme was immobilized by; adsorption on alumina, bentonite; ionic attachment to amberlite resin; covalent attachment to the glass beads. Ureaz enzymes was immobilized by adsorption on alumina; ionic attachment to amberlite resin; covalent attachment to the glass beads. Following each immobilization, the protein assay was done by Lowry Method and the percent of immobilization was estimated. The enzyme activity was measured spectrophotometricalry. Based on the protein content and the enzyme activity, it was established that the immobilized enzyme on alumina, bentonite, glass beads and amberlite resin displayed sufficient enzyme activity. This the catalytic characterization assays of each immobilized enzyme were performed. Immobilization improved temparature, pH and storage stability of the enzymes. VII