Akut pankreatitte organ yetmezliğinin önemi ve prognostik belirteç sistemleri ile karşılaştırması
Significance of organ failure and comparison with prognostic indicator systems in acute pancreatitis
  1. Tez No: 379234
  2. Yazar: DECCANE DÜZENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALNIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Akut pankreatit; pankreas bezinde inaktif halde bulunan sindirim enzimlerinin çeşitli nedenlerle aktif hale geçmesi sonucunda, pankreas bezinde, çevre dokularda ve inflamasyonun yayılmasıyla tüm vucutta sistemik bir etki gösterebilen bir klinik tablodur. Uzun yıllardır akut pankreatitin şiddetini ve prognozunu Ranson ve Atlanta gibi sınıflama sistemleriyle ölçmektedir. Yapılan birçok çalışmada akut pankreatite bağlı gelişen organ yetmezlikleri, hastalardan elde edilen laboratuvar verileri ve hastaların antropometrik özelliklerinin de hastalığın şiddeti ve prognozuyla ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışmada akut pankreatitte ortaya çıkan organ yetmezlikleri, biyokimyasal parametrelerle ve hastalara ait antropometrik verilerle; Ranson ve Atlanta sınıflama sistemleri arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışıldı. Çalışmamıza akut pankreatit tanısıyla kliniğimizde takip edilen yaşları 19 ile 89 arasında değişen, ardışık 153 hasta alındı. Hastaların Ranson ve Modifiye Atlanta sınıflamaları hesaplanarak, hastalara ait laboratuvar verileri, bel çevresi, vücut kitle indeksi gibi antropometrik verileri hesaplandı ve günlük vizitlerle hastalardaki değişiklikler ve organ yetmezliği gelişenler kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is a a clinical situation that cause inflammatory effects in pancreatic region and afterwards systemically after activation of inactive digestive enzymes of pancreas gland due to various reasons. For many years severity and prognosis of acute pancreatitis is measured by Ranson and Atlanta classifications. Many studies demonstrate that pancreatitis induced organ failure, laboratory values and anthropometric characteristics of patients are associated with the severity and prognosis. In this study we evaluated the relationship between pancreatitis induced organ failure, laboratory values and anthropometric characteristics of patients and Ranson and Atlanta classification systems. In this study we evaluated 153 consecutive patients in the range 19 to 50 years who were followed in our clinic with the diagnosis of acute pancreatitis. The Ransom and Modified Atlanta scores were calculated, labaratory data, anthropometric data such as waist circumference, body mass index, clinical survey and organ failure were all recorded with daily visits for all patients.