Chandra ve XMM-Newton uydu verisi analizleri ile kataklismik değişen yıldızlardaki yığılma diski yapısal özelliklerinin belirlenmesi
Determining the cataclysmic variables stars accretion disk structural features with chandra and XMM-Newton satellites? data analysis
- Tez No: 304575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. METİN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, novaların farklı evrelerindeki 39 uydu gözleminin x-ışını akıları kıyaslanarak, fiziksel özelliklerindeki benzerlik ve farklılıklar değerlendirilmiştir.Çalışma kapsamında, XMM-Newton ve Chandra uydularının, aynı x-ışını kaynaklarına yönelik yaptıkları gözlemlerin verileri analiz edilmiştir. Ritter'in Kataklismik Değişenler Kataloğu (Ritter H., Kolb U. 2011) referans alınmış ve iki uydu için tüm sistemlerin ortak gözlemleri taranmıştır.Katalog taraması sonucu, iki uydu tarafından da gözlenmiş olan, farklı evrelerdeki; SS Cyg, U Gem, AB Dra, V426 Oph, OY Car, QZ Vir, SU Uma, AM Her, BY Cam, EX Hya, V4743 Sgr ve GK Per isimli x-ışını kaynaklarının, çalışmanın hedeflerine uygun olduğuna karar verilmiştir. Analizler sürecinde, belirlenen bu 12 sistemin, iki uydudan toplam 39 gözlemi ele alınmıştır.X-ışını kaynaklarının akı grafikleri elde edilirken, XMM-Newton uydusu için BIRD, Chandra uydusu için TGCat katologları kullanılmıştır. Ele alınan farklı evrelerdeki uydu gözlemlerinin x-ışını akıları, aynı ölçekte birleştirilerek, içinde bulundukları evrelerin davranışları kıyaslanmıştır.Çalışma sonucunda, incelenen türler arasında, diğer türlerden farklı olarak, cüce novaların x-ışını akılarının, sakin, patlama ve geçiş evrelerinde ortak davranışlarının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the similarities and the differences of the physical properties of novas are evaluated by comparing x-ray fluxes of 39 satellite observations gained from different stages of novas.Observation data of XMM-Newton and Chandra satellites which are made with the same x-ray sources are analyzed. Ritter?s Catalog of Cataclysmic Variables (Ritter H., Kolb U. 2011) is taken as a reference and the shared observations of all systems for the two satellites are scanned.As a result of catalog scanning, x-ray sources called SS Cyg, U Gem, AB Dra, V426 Oph, OY Car, QZ Vir, SU Uma, AM Her, BY Cam, EX Hya, V4743 Sgr and GK Per which are in different stages and observed by the two satellites, are decided to be suitable for the purposes of this study. 39 observations of these 12 systems in total from the two satellites are taken into consideration throughout the analysis.In obtaining the flux graphics of x-ray sources, BIRD catalog for XMM-Newton satellite, TGCat catalog for Chandra satellite are used. x-ray fluxes of satellite observations in different stages are combined in the same scale in order to compare the behavior of the stages they are in.As a result of this study, among the types investigated, x-ray fluxes of dwarf novas, being different from other types, are determined to have common behaviors in the stages of quiescence, outburst and transition.