İstanbul piyasasında satışa sunulan bazı mısır ve mısır ürünlerinde zearalenon (zea) düzeylerinin belirlenmesi
Determination zearalenone (zea) levels of maize and maize products marketed in Istanbul
- Tez No: 268610
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada İstanbul piyasasında satışa sunulan bazı mısır ve ürünlerinin, HPLC kullanarak zearalenon düzeyleri belirlenmiş, Türk Gıda Kodeksi (TGK) Tebliğ 2008/26'ya göre karşılaştırılmıştır. Zearalenon seviyelerinin belirlenmesi için İstanbul piyasasında satışa sunulmuş 20 adet bebek maması, 20 adet mısırözü yağı, 40 adet mısır içerikli işlenmiş ürün ve 20 adet mısır içerikli hayvan yemi olmak üzere toplam 100 adet örnek toplanmıştır. Sadece 1 adet bebek maması örneğinde (20,33 µg/kg ) TGK tarafından belirlenen seviyenin (20 µg/kg) üzerinde değer tespit edilmiştir. Toplanan mısır ve mısır içerikli ürünlerinin % 99'unda TGK Tebliğ 2008/26 tarafından belirtilen sınır değerleri aşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, zearalenone levels of maize and maize products marketed in İstanbul were determined by HPLC and the results were compared with the zearalenone limit values defined by Turkish Aliment Codex Communique 2008/26. For determination totally 100 samples, 20 baby foods, 20 corn oil, and 40 maize product and 20 corn based cattle feed are collected from different markets from İstanbul. Only one of the baby food sample (20,33 µg/kg) exceeded the tolerance limit value (20 µg/kg) accepted by Turkish Aliment Codex Communique 2008/26. Zearalenone levels in 99 % of the samples did not exceed the tolerance limit established by Turkish Aliment Codex Communiqué 2008/26.