Şizofreni hastalarının ve sağlıklı bireylerin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarının karşılaştırılması
Comparison of attention deficit hyperactivity disorder off spring of schizophrenia patients and healthy individuals
- Tez No: 129617
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ZİNNUR KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Amaç: Şizofrenik bozukluğu olan bireylerin ve sağlıklı bireylerin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklarının belirtilerinin ve nöropsikolojik test performanslarının karşılaştırılması. Yöntem ve Gereçler: Çalışmada 11 şizofrenik bozukluğu olan anne babanın dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuğu, 12 şizofrenik bozukluğu olan anne babanın DEHB olmayan çocuğu, 15 sağlıklı anne babanın DEHB olan çocuğu ve 12 sağlıklı anne babanın herhangi bir psikiyatrik tanı almayan çocuğu yer almıştır. Deneklerin nöropsikolojik performanslarının karşılaştırılması amacıyla Stroop Renk Sözcük Interferans Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET), Wecshler Çocuklar İçin Zeka ölçeği (Weschler Intelligence Scale for Children-R, WISC-R ), Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testi (GISD-A), Çocuklarda Nörolojik Silik Bulguların Değerlendirilmesi (Pediatric Assessment of Neurological Soft Signs, PANESS) testleri, belirtilerin değerlendirilmesi için ise Okul Çağı Çocuklarda Duygudurum Bozuklukları ve Şizofreni Görüşmesi (Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School- Age Children-Present and Lifetime Version; K-SADS-PL), DSM IV tanı ölçütlerine göre eksen I bozuklukları için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-I),“4-18 Yaş Çocuk ve Gençlerde Davranış Değerlendirme ölçeği”(Child Behavior Checklist for Ages 4-18, CBCL), Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları İçin DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Şizofrenik bozukluğu olan bireylerin DEHB olan çocukları ve sağlıklı anne babaların DEHB olan çocukları sağlıklı kontrollere göre belirgin olarak daha fazla davranışsal ve duygusal sorunlar göstermektedir. Bu iki grup arasında belirtiler açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. DEHB olguları WKET'de sağlıklı kontrollerden daha kötü performans göstermiştir. Grupların Stroop performansları 44arasında fark bulunmamıştır. GISD'de şizofrenik bozukluğu olan bireylerin DEHB olan çocukları görsel sözel test puanında tüm gruplardan belirgin olarak kötü performans göstrermişlerdir. Şizofrenik bozukluğu olan bireylerin DEHB olan çocukları WISC-R resim tamamlama alt testinde de hem sağlıklı kontrollerden hem de sağlıklı anne babaların DEHB olan çocuklarından daha kötü performans göstermişlerdir. Şizofrenik bozukluğu olan bireylerin DEHB olan çocukları ile DEHB grubunun PANESS puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Tartışma: Bu bulgular şizofrenik bozukluğu olan bireylerin DEHB olan çocukları ile sağlıklı anne babaların DEHB olan çocuklarının farklı kategorilere dahil olabileceği görüşünü tam olarak desteklememektedir. Ancak, daha önce şizofrenlerle DEHB olgularını karşılaştıran çalışmalara paralel olarak iki grup arasındaki en anlamlı farklılığın görsel kısa süreli bellek/dikkat alanında olduğu izlenmiştir. Çalışmanın verileri, şizofrenik bozukluğu olan bireylerin DEHB olan çocuklarının hem DEHB hem de şizofreni ile ilgili nöropsikolojik özellikleri gösterebileceğini düşündürmektedir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: To compare the symptoms and neuropsychological test performances of offspring with Attention Deficit Hyperacitivity Disorder (ADHD) of normal and schizophrenic parents. Material and Method: The sample of this study consisted of 11 ADHD children of parents with schizophrenia, 12 non-ADHD children of parents with schizophrenia, 15 ADHD offspring of healthy parents and 12 healthy children of healthy parents. Wisconsin Cart Sorting Test (WCST), Weschler Intelligence Scale for Children- Revised (WISC-R), Visual-Aural Digit Span, and Pediatric Assessment of Neurological Soft Signs (PANESS) were used in order to evaluate the neuropsychological profiles, and Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL), Child Behavior Checklist (CBCL), Structured Clnical Interview for DSM-IV (SCID-I), and DSM-IV Based Behavior Disorders Screening and Rating Scale were used to evaluate clinical symptoms. Results: ADHD children of healthy parents and parents with schizophrenia had higher emotional and behavioral problems. There were no significant differences between these two groups in behavioral measures. While there were no significant group differences for Stroop test results between the groups, ADHD children of healthy parents had worst WCST performance. ADHD children of schizophrenic parents had the worst Visual Aural Digit Span performance, and significant lower WISC-R picture completion scores when compared with both ADHD and healthy offspring of healthy parents. PANESS results were not significantly different between the two ADHD groups. 46Conclusion: These results did not totally support the idea that ADHD children of schizophrenic and healthy parents were representing different categories. However, consistent with prior studies that compared the neuropsychological profile of patients with ADHD or schizophrenia, one of the most prominent difference between the two groups were in visual attention/short-term memory. These results suggested that ADHD children of schizophrenic patients might have the neuropsychological profile of both ADHD and schizophrenia. The lack of difference between the healthy control group and non-ADHD offspring of patients with schizophrenia might be the result of unrepresentativeness of these group after the exclusion of ADHD cases. 47