Myelodisplastik sendromlu hastalarımızda yaşam süresine etki eden prognostik faktörler
The prognostic factors that affect the survival of patients with myelodysplastic syndromes
  1. Tez No: 129704
  2. Yazar: EROL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI. ÖZET Myelodisplastik sendrom (MDS), hipersellüler kemik iliği, periferik kan sitopenileri ve kemik iliğinde displastik özelliklerle karakterize olan, heterojen bir grup klonal kök hücre hastalığının genel adıdır. MDS, yaşlanan populasyonumuzun önemli ama gözden kaçan mortalite ve morbidite sebeplerinden birisidir. Tanı ve sınıflandırılması FAB kriterlerine dayandırılmakta olan MDS için yeni skorlama sistemleri ve prognostik faktörler üzerinde çalışılmaktadır. FAB sınıflaması kullanılarak tanı konulan 60 hasta bu çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastalar retrospektif olarak Sanz ve Bournemouth skorlama sistemleri ile yaşam beklentileri de dahil edilerek yeniden değerlendirilmiştir. Hastalarımızdan 17'si karyotiplendirme amacı ile hastanemize davet edilmiş, bunlardan 12'sinde, ISCN'e (International System for Human Cytogenetic Nomenclature) göre karyotiplendirme yapılabilmiştir. FAB sınıflamasına göre hastalarımızın %50'si RA, %30'u RAEB, %14'ü RAEB-t, %3'ü RARS, %3'ü CMML alt gruplarındaydı. Sitogenetik çalışma yapılabilen hastalardan, ISCN'e göre anormal karyotip özelliği gösteren 2 hastadan biri 4 ay sonunda kaybedilirken, diğeri 25 aydır takip edilmektedir. FAB sınıflamasına göre RA ve RARS grubunun yaşam beklentisi RAEB, RAEB-t grubuna göre fazlaydı. Sanz skorlama sistemine göre ise, A grubu hastaların yaşam beklentileri B+C grubuna göre daha yüksek bulundu. Bournemouth skorlama sistemine göre ise yaşam beklentileri açısından gruplar arası fark anlamlı bulunmamıştır. Makrositozun yaşam beklentisi açısından prognostik bir öneminin olmadığı saptandı. Sonuç olarak, MDS'lu hastalarımızın genel özellikleri ve yaşam sürelerinin literatürle uyumlu olduğu bulunmuştur. Sanz skorlama sisteminin prognozu belirleme açısından FAB kadar etkin olduğu belirlenmiştir. IPSS sistemine göre sitogenetik yapının belirlenmesinin önemli olabileceğine ait bulgulara ulaştıysak da verilerimiz henüz yetersizdir. 47
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE PROGNOSTIC FACTORS THAT AFFECT THE SURVIVAL OF PATIENTS WITH MYELODYSPLASTIC SYNDROMES The Myelodysplastic syndrome (MDS) is the general name of a heterogeneous group of clonal stem cell disorders characterized by hypercellular bone marrow, peripheral blood cytopenias and dysplastic features in blood and bone marrow. MDS is one of the important but missed reasons that cause both mortality and morbidity in our aging population. There are ongoing studies on new scoring systems and prognostic factors for MDS, diagnosis and classification of which is made according to FAB classification. Sixty patients who were diagnosed using FAB classification were included in our study. These patients were re-evaluated retrospectively according to Sanz and Bournemouth scoring systems, including life expectancy as well. Seventeen patients were invited to the hospital for karyotyping. In 12 patients karyotyping was possible to perform, using ISCN (International System for Human Cytogenetic Nomenclature). These patients were classified according to FAB classification as RA (50%), RAEB (30%), RAEB-t (14%), RARS (3%), and CMML (3%). Of the 12 patients who were cytogenetically evaluated, 2 patients had cytogenetic abnormalities; one of them died at the end of the 4th month, and the other one has been alive for 25 months. Life expectancy was better in RA and RARS groups than in RAEB and RAEB-t groups. Group A patients have better life expectancy than Group B+C patients according to Sanz scoring system. We did not find any difference in life expectancy between the groups according to Bournemouth scoring system. We found that macrocytosis showed no significant prognostic value for life expectancy. As a result, it has been observed that characteristics and life expectancies of our group of MDS patients were consistent with the fidings in the literature. We observed that Sanz scoring system is as efficient as FAB classification as a prognostic system. Although we have results indicating that determination of cytogenetic structure is important, our data is not enough yet for a conclusion. 48