Tip 2 diyabetik hastalarda sol ventrikül kitle indeksi ile insülin direnci arasındaki ilişki
The Relationship between left ventricular mass index and insulin resistance in patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 129705
  2. Yazar: SEYİT AHMET USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DANACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
VI.OZET Tip 2 diyabet, sıklıkla artmış kardiyovasküler riskle birliktedir. Aynı zamanda sol ventrikül kitle indeksinde (SVKİ) de artış mevcuttur. Pek çok çalışma, tip 2 diyabetik hastalarda insülin direncinin, sol ventrikül geometrisindeki değişiklikler ve baskılanmış ventriküler fonksiyonların güçlü bir göstergesi olduğunu göstermiştir. Yakın zamanlarda, insülin direncinin ateroskleroz sıklığında artışla birlikteliği gösterilmiştir. Dolayısıyla, insülin direncinin tanımlanması, kardiyovasküler riski yüksek olguların saptanması açısından klinik öneme sahiptir. Bu çalışmada amacımız, tip 2 diyabetik hastalarda SVKİ değişiklikleri ile insülin direnci arasındaki ilişkiyi değerlendirmekti. Bu çalışmada, değişik diyabet süresi olan toplam 59 tip 2 diyabetik hasta (ortalama yaş=59,0 ±8.7 yıl, yaş aralığı 42-73 yıl) değerlendirilmiştir. Çalışma grubu hastalar hipertansiyon mevcudiyetine göre 2 alt gruba (Grup A, B) ayrılmıştır (Grup A= diyabetik normotansif 20 hasta, Grup B= diyabetik hipertansif 39 hasta). Kontrol grubu ise, çalışma grubu hastalarla benzer yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip 22 non-diyabetik sağlıklı gönüllü kontrol grubu (Grup C) olarak seçilmiştir. 12 saat açlığı takiben tüm olgulara serum insülin düzeyi ölçümü ve HOMA-IR olarak saptanmış insülin duyarlılığı ölçümünden oluşan tanısal protokol uygulandı. Sol ventrikül kitlesi ekokardiyografi ile ölçüldü. Çalışma grubu olgularda (hem diyabetik normotansif hem de diyabetik hipertansif) insülin duyarlılığının azaldığı ve SVKİ'nin ise arttığı (Grup A; HOMA-IR=5,7±3,8 SVKİ=119,0±22,5 gr/m2, Grup B; HOMA-IR=6,0±3,8 SVKİ=135,3±37,6 gr/m2) saptandı. Kontrol grubu olgularda insülin duyarlılığının ve SVKİ'nin değişen oranlarda normal düzeylerde bulunduğu (Grup C; HOMA-IR=1,5±0,7 SVKİ=95,7±24,1 gr/m2) saptandı. Bağlantı analizi; SVKİ ile serum insülin düzeyi (r=0,22, p0,05), HbAlc (r=0,15, p>0,05) arasında istatistiki olarak anlamlı derecede bağlantı bulunmadı. Çalışma verilerimize göre; çalışma grubu olgularda diyabetin erken dönemlerinden itibaren SVKİ'nin artış gösterdiği ve insülin direncinin diyabetik kardiyomiyopati gelişim ve ilerlemesinden sorumlu olduğu sonucuna vardık. Tip 2 diyabetik hastalarda, insülin direncinin SVKİ artışında merkezi rol oynadığını düşünmekteyiz. 42
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE RELATIONSHIP BETWEEN LEFT VENTRICULAR MASS INDEX AND INSULIN RESISTANCE IN PATIENTS WITH TYPE 2 DIABETES Type 2 diabetes is often associated with an increased cardiovascular risk. It is also associated with increased left ventricular mass index. Several studies demonstrated that insulin resistance is a strong predictor of depressed ventricular function and ventricular geometry changes in patients with type 2 diabetes. More recently, insulin resistance has been shown to be associated with prevalent atherosclerosis. Thus, the recognition of insulin resistance seems to have clinical relevance in identifying subjects at high risk of cardiovascular disease.The purpose of this study was to evaluate the left ventricular mass index changes in type 2 diabetic patients in relation to insulin resistance. In this study, 59 diabetic patients (aged 59,0 ±8.7 years (range 42-73)) with varying duration of diabetes were studied. The study patients were divided into two subgroups according to the presence of hypertension as group A, B (Group A= 20 diabetic normotensive patients, group B= 39 diabetic hypertensive patients). 22 non-diabetic healthy volunters who were age- and sex-matched were selected as control group (group C). After a 12-h overnight fast, all subjects underwent a diagnostic protocol including serum insulin level and HOMA-IR estimated insulin sensitivity measurements. The left ventricular mass was calculated by echocardiograpy. Our results as follows; in study patients (both diabetic normotensive and hipertensive), the insulin sensitivity were decreased with varying degrees, the left ventricular mass index (LVMI) and serum insulin levels were increased (Group A; HOMA-IR=5.7±3.8 LVMI=119.0±22.5 gr/m2, Group B; HOMA-IR=6.0±3.8 LVMI=135.3±37.6 gr/m2). The insulin sensitivity and LVMI were founded with varying degrees between normal ranges in controls (Group C; HOMA-IR=l.5±0.7 LVMI=95.7±24.1 gr/m2). The correlation analysis showed that there was significant relation between LVMI and serum insulin levels, HOMA-IR (r=0.22, p0.05 and r=0.15, p>0.05 respectively). According to our study data, we concluded that LVMI were increased in the study patients at the early stages of disease and the insulin resistance was responsible for development and progression of diabetic cardiomyopathy. We thought that insulin resistance played a central role for increased left ventricular mass index in type 2 diabetic patients. 43