Anlamlı koroner arter hastalığı olmayan diyabetik ve non diyabetik hastalarda vitamin D düzeyi ile subklinik miyokard hasarı arasındaki ilişki
The relationship between vitamin D levels and subclinic myocardial damage in diabetic and non diabetic patients with no significant coronary artery disease
  1. Tez No: 369997
  2. Yazar: PELİN KARACA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: D vitamini eksikliği yaşamın bütün aşamalarında gözüken pandemik bir hastalıktır. Giderek artan sayıda çalışma vitamin D eksikliği ile kardiyovasküler hastalıklar arasında ilişki olduğuna dikkat çekmektedir. Çalışmamızın amacı vitamin D eksikliğinin anlamlı koroner arter hastalığı olmayan diabetik ve non diabetik hastalarda subklinik miyokard fonksiyonları üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmamıza kliniğimizde stabil iskemik kalp hastalığı semptomlarıyla koroner anjiyografi yapılan ve anlamlı koroner arter hastalığı saptanmayan 80 diyabetik ve 60 non diyabetik toplam 140 hasta alındı. Bu hastalarda 25 OH D3 düzeyi ölçüldü ve 25 OH D3 düzeyi 20 ng/dl' nin altında olan hastalar D vitamini yetersizliği olan grup olarak belirlendi. Konvansiyonel ekokardiyografik ölçümlere ek olarak, doku Doppler ekokardiyografi ve 2D speckle tracking strain ekokardiyografi ile sol ventrikül fonksiyonları değerlendirildi. Bulgular: Ortalama 25OH D vitamini düzeyi diabetik grupta 13,05 (aralık 2.2-42.6) mg/dl ve diabetik olmayan grupta 16.4 (aralık 1.6-48.8) mg/dl olup, toplam 92 hastada (%65) yetersizdi. Grupların yaş, cinsiyet gibi bazal karakteristik özellikleri birbirine benzerdi. Diyabetik grupta anlamlı derecede diyastolik fonksiyonlarda bozulma, miyokardiyal performans indeksinde (TEİ indeksi) artma ve global longitudinal strain (GLS) ve strain rate (SR) değerlerinde azalma mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin D deficiency is a pandemic disease which appears in all stages of life. A growing number of studies call attention to the relationship between vitamin D deficiency and cardiovascular disease. The aim of our study is to evaluate the effect of vitamin D deficiency on subclinical myocardial function in the diabetic and non diabetic patients who have no significant coronary artery disease. Methods: In our study we included 80 diabetic and 60 non-diabetic, a total of 140 patients in our clinic with symptoms of stable ischemic heart disease who underwent coronary angiography and had no significant coronary artery disease. In these patients 25(OH)D3 levels were measured and patients who had 25(OH)D3 levels below 20 ng/dl were defined as vitamin D insufficiency group. In addition to conventional echocardiographic parameters, tissue Doppler echocardiography and 2D speckle tracking strain echocardiography were used for evaluating left ventricular functions. Results: Average of 25(OH) vitamin D levels in the diabetic group was 13,05 (interval 2.2-42.6) mg/dl, non-diabetic group was 16.4 (interval 1.6-48.8) and a total of 92 patients (65%) were inadequate. The baseline characteristics like age, gender were similar in the groups. In the diabetic group there were significant impairment of diastolic functions, increase of myocardial performance index (MPI) and decrease of global longitudinal strain (GLS) and strain rate (SR) values.